Kto czyta, nie błądzi.

Gra anioła

Gra anioła Obálka knihy Gra anioła
Cmentarz zapomnianych książek
Carlos Ruiz Zafón
dramat, historia, romans
Muza
2017
książka, epub, mobi
608

W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może, coś więcej. Autor "Cienia wiatru" ponownie przenosi nas do Barcelony Cmentarza Zapomnianych Książek, by obdarować niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści. [nota wydawnicza]

Ilekroć znalazłem się w Barcelonie, spacerując uliczkami starych dzielnic miasta, dotykając ścian domów, pamiętających kręte losy miasta, szczególnie w pozaturystycznych rejonach Ravalu lub Gothico, gdzie panuje cisza, miałem wrażenie że widzę ślady dawnych mieszkańców tych dzielnic. Podobnie niepokojącą, tajemniczą atmosferę potrafi wyczarować w swej powieści „Gra anioła” Carlos Ruiz Zafón.

Młody wyrobnik dziennikarskiego rzemiosła David Martin, za sprawą pochodzącego z zamożnej rodziny kolegi otrzymuje literackie zlecenia, które poprawiają jego materialny status. Pisze powieści o fabule kryminalno-romansowej pod pseudonimem. Jednak wkrótce potem otrzymuje zlecenie znacznie bardziej tajemnicze. Ma napisać wyjątkową i szczególną książkę. Jego zleceniodawca płaci bardzo hojnie, ale też budzi dreszcz niepokoju.

Podobnie jak w powieści Cień wiatru pojawiają się tu tajemnice i dramaty ludzi. Autor sugestywnie buduje atmosferę tajemniczości i grozy, celowo nawiązując do konstrukcji powieści gotyckiej. Czytelnicy poprzedniej powieści znajdą tu ponownie rodzinę księgarzy Sempere. Jednak pojawi się tu dziadek i ojciec Daniela. „Gra anioła” rozpoczyna się bowiem w latach dwudziestych.

Powoli stajemy się świadkami, jak zasadnicze wątki obu powieści splatają się, wypełniają i żyją. Z niecierpliwością więc czekamy, aż Carlos Ruiz Zafón wyciągnie kolejną powieść z Cmentarza Zapomnianych Książek.

Print Friendly, PDF & Email