Kto czyta, nie błądzi.

Cień wiatru

Cień wiatru Obálka knihy Cień wiatru
Cmentarz zapomnianych książek
Carlos Ruiz Zafón
dramat, historia
Muza
2017
książka, epub, mobi
520

Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.[nota wydawnicza]

Carlos Ruiz Zafón to piewca Barcelony. Niezależnie od tego, kto jest bohaterem kolejnej jego książki, to i tak na pierwszym planie jest Barcelona. „Cień wiatru” to historia Daniela, który poznaje wielce tajemnicze miejsce nazwane przez jego ojca „cmentarzem zapomnianych książek”. Z tej niesamowitej biblioteki, czy też książnicy, bierze jedną, która pochłania całkowicie jego myśli.

Bohater usiłuje poznać losy jej autora, tajemniczego Juliana Caraxa, który napisawszy kilka książek, zniknął bez śladu. Za to do chwili obecnej tropem książek Caraxa podąża budzący grozę osobnik, podający się za jedną z postaci z powieści „Cień wiatru”. Detektywistyczna żyłka młodego księgarza – bowiem trzeba wiedzieć, że bohater wraz z ojcem prowadzą księgarnię – prowadzi go głęboko w przeszłość.

Z jednej strony są to wydarzenia niedawnej jeszcze wojny domowej, zakończonej tysiącami ofiar i głębokimi podziałami społecznymi. Nie da się zapomnieć, że akcja rozgrywa się w czasach frankistowskiej dyktatury, gdy policja kojarzyła się z przemocą, torturami i bezprawiem. Z drugiej strony przenosimy się w czasie do przełomu XIX i XX wieku, gdy rozgrywały się pierwsze dramaty, będące zapowiedzią późniejszych wydarzeń.

Nie da się ukryć, że ta dość obszerna powieść jest nieco przegadana. Być może dzieje się tak za sprawą jednej z postaci, gadatliwego w barokowy wręcz sposób Fermina. Z jednej strony mamy barokowe dialogi, z drugiej atmosferę grozy, jak w powieściach Edgara Allana Poe. Wszystko to dzieje się w atmosferze Barcelony. Miasta, które każdy przyzna, ma w sobie coś wyjątkowego.

Print Friendly, PDF & Email