Autorski przewodnik kulturalny

Pachnidło

Pachnidło Obálka knihy Pachnidło
Eva Kranenburg
Netflix
2018
serial (sześć odcinków)
Philipp Kadelbach
Wotan Wilke Möhring, Trystan Pütter, Christian Friedel, Ken Duken, Natalia Belitski, August Diehl, Friederike Becht
Florian Weber, Oliver Berben

Znalezione zostaje ciało młodej piosenkarki z wyciętymi gruczołami zapachowymi. Znalazł ją sąsiad, który jest jednocześnie znajomym z dawnych lat. Od tego rozpoczyna się śledztwo. Sprawa jest niezwykle tajemnicza, a w tle pojawia się słynna powieść Patricka Süskinda. Śledztwo prowadzi policjantka Nadja Simon, która romansuje z nadzorującym śledztwo prokuratorem. Dochodzenie i sprawy osobiste mieszają się.

Powieść „Pachnidło” Patricka Süskinda stała się światowym bestsellerem i doczekała się przeniesienia na ekran w 2006 roku. Teraz możemy historię inspirowaną powieścią obejrzeć w serialu na platformie Netflix. Jest to sześć godzinnych odcinków, jednak otwarte zakończenie zostawia twórcom furtkę do ewentualnego wyprodukowania kolejnego sezonu.

Rzecz dzieje się współcześnie, a podejrzenia padają na grupę przyjaciół. Elena, Roman, Moritz, Daniel i Butsche przed laty uczęszczali do tej samej szkoły z internatem, a okoliczności, które powodują ich spotkanie są makabryczne. Jeden z nich – Moritz – został chemikiem i zajmuje się wyrobem spersonalizowanych perfum. Zaś ofiara, ich szkolna przyjaciółka, została pozbawiona gruczołów zapachowych.

Śledztwo prowadzi Nadja Simon, która musi walczyć o swą pozycję i autorytet w zdominowanym męskim policyjnym światku. Koledzy nie wierzą w jej teorię morderstwa, a tymczasem zdarzają się kolejne. Sytuację komplikuje fakt, że Nadja ma romans z żonatym prokuratorem, który nadzoruje to śledztwo.
Tym samym mamy do czynienia z kolejną po „Dark” i „Berlińskich psach” niemiecką produkcją w odcinkach na platformie.

Atutem serialu jest jego mroczna atmosfera, uwikłanie każdego z bohaterów w tajemnice z przeszłości, których strzegą ponad wszystko. Relacje między postaciami są dziwne. Dotyczy to również romansu policjantki i prokuratora. Jednak całość jest wtórna i chwilami nieco nudnawa. Sytuację nieco ratuje zaskakujące zakończenie.

Print Friendly, PDF & Email