Kto czyta, nie błądzi.

Mroczne materie

Mroczne materie Obálka knihy Mroczne materie
Philip Pullman, Jack Thorne
fantastyka
HBO
2019
serial
Tom Hooper, Jamie Childs, Leanne Welham
Dafne Keen, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, Amir Wilson, James McAvoy
Toby Emmerich, Philip Pullman

Serial zrealizowany na podstawie fantastycznego cyklu powieściowego Philipa Pullmana. Podstawową ideą powieści Pullmana i serialu stała się hipoteza wieloświatów, które istnieją równolegle i można się pomiędzy nimi przemieszczać.

Serial „Mroczne materie”, który możemy obejrzeć w HBO, powstał na podstawie fantastycznego cyklu powieści dla młodego czytelnika. To ukierunkowanie na młodego widza widać także w serialu. Choć z drugiej strony pojawia się tam ciekawa koncepcja wieloświatów. Akcja zaczyna się w świecie równoległym do naszego. Choć tamten świat jest bardzo podobny, to widz odnosi wrażenie, że technologia owego świata przypomina wiek pary znany z naszej historii. Bohaterką pierwszej części serialu jest niezwykła dziewczynka o imieniu Lyra.

Zasadniczą różnicą jest to, że każdy człowiek rodząc się otrzymuje fizyczne ucieleśnienie swojej duszy zwane Dajmonem. To tłumaczenie angielskiego słowa daemon. Rzec by można, że to pewnego rodzaju eufemizm, bo dokładne tłumaczenie to demon. Nie jest to jedyny eufemizm, Wodni Cyganie tego świata w tłumaczeniu nazywają się Gipcjanami. Jeśli ktoś byłby bardziej zainteresowany strukturą universum Philipa Pullmana powinien jednak sięgnąć do książek.

Światem, w którym dorasta Lyra, rządzi Magisterium. Jest to coś pomiędzy Świętą Inkwizycją a Watykanem. Tyle że nie jest to instytucja średniowieczna. „Mroczne materie” rozpoczynają się jednak w świecie będącym swoistym konglomeratem przesądów religijnych podobnych do chrześcijaństwa i przez władzę religijną zdominowanym. Dwie ważne postacie w życiu Lyry – Lord Asriel i Marisa Coulter – stoją po przeciwnych stronach barykady. Asriel próbuje odnaleźć drogę do innych światow, zaś Marisa Coulter ją zamknąć. Obydwoje nie widzą, że ta droga już została otwarta, i różni ludzie z różnymi motywami przedostają się do różnych światów.

Print Friendly, PDF & Email