Kto czyta, nie błądzi.

The Last Of Us

The Last Of Us Obálka knihy The Last Of Us
Neil Druckmann
fantastyka, dystopia
HBOMAX
2023
serial
Ali Abbasi, Jeremy Webb i inni
Pedro Pascal, Bella Ramsey, Anna Torv, Gabriel Luna, Merle Dandridge
Rose Lam, Craig Mazin, Neil Druckmann

Serial, który możemy obejrzeć w serwisie HBOMAX, jest filmową interpretacją bardzo popularnej gry komputerowej. Opowiada o świecie niedalekiej przyszłości lub może nawet alternatywnej teraźniejszości. Kataklizmem jest ludzkość zakażona pewnym gatunkiem grzyba. Pozostali tylko nieliczni.

„The Last Of Us” to serial o zombie, w którym słowo zombie nie pada ani razu. Dziewięć odcinków i ani razu nie usłyszymy słowa na Z. To pierwsze zaskoczenie. Drugie wiąże się w tym, że fabuła serialu opiera się na grze komputerowej. Niby nic dziwnego, skoro wszyscy pamiętamy „Tomb Raider” lub „Mortal Combat”. Jednak w tym przypadku nie mamy do czynienia z rozrywką polegającą wyłącznie na likwidacji hord zombiaków. O przepraszam, miało nie być słowa na z.

Naukowcy przewidują, że wraz ze zmianami klimatycznymi i podnoszeniem się średniej temperatury, grzyby będą ewoluować. I nie mają na myśli smacznych borowików, kurek, ani rydzów. Chodzi o grzyby, które są pasożytami. Wiele lat później na początku obecnego stulecia faktycznie dochodzi do katastrofy. Grzyby zakażają ludzi, nie uśmiercając ich całkowicie, po to by mogli zarażać kolejnych. I powiem wam wam, że to się nawet trzyma kupy. Na pewno bardziej niż bzdety w „Walking Dead”.

„The Last Of Us” to historia Joela, wolnego strzelca, przemytnika, a czasem bandyty, którego apokalipsa dotknęła mocno. Na samym początku stracił córkę. Przez kolejne lata po prostu starał się jakoś przeżyć w postapokaliptycznym świecie. Nieliczne miasta rządzone są przez rządową agencję FEDRA,która coraz bardziej przypomina rodzaj apokaliptycznej dyktatury. Ruch oporu pod nazwą Świetliki z nią walczy. Obie strony wykazują się iście postapokaliptycznym okrucieństwem. Joel dostaje zadanie dostarczenia nastolatki Ellie, obdarzonej pewnymi niezwykłymi właściwościami, do Wyoming. Ponieważ tam gdzieś przebywa jego brat, podejmuje się zadania.

Tak rozpoczyna się niezwykła odyseja Joela i Ellie przez pozostałości dawnej Ameryki. Po drodze napotykają hordy zarażonych, ale też rozmaitych bandziorów zwanych potocznie łupieżcami. Gdy docierają po ogromnych perypetiach na miejsce, wszystko okazuje się inne, niż przypuszczali. Ale o tym już opowiedzieć nie mogę, by nie zepsuć wam przyjemności oglądania.

Print Friendly, PDF & Email