Kto czyta, nie błądzi.

Zabijaj uważnie

Zabijaj uważnie Obálka knihy Zabijaj uważnie
Karsten Dusse
komedia kryminalna
Otwarte
2021
książka, epub, mobi
400

Bohater powieści Björn Diemel, znalazł się na rozdrożu. Jest adwokatem, który reprezentuje niebezpiecznego i wpływowego mafioza. To nic złego, ale jego klient zmusza go do zbyt intensywnej pracy. A żona żąda by więcej czasu poświęcił rodzinie. Bohater udaje się na psychoterapię.

Problem znalezienia równowagi miedzy pracą a życiem osobistym staje się we współczesnym świecie nader częsty. Karsten Dusse przedstawia nam adwokata Björna Diemela, który ma taki właśnie problem. Jego małżeństwo wisi na włosku, żona przedstawia mu ultimatum, a na domiar złego klient Björna nie zna słowa nie. Ostatecznie bohater znajduje terapeutę, psychologa i trenera mindfulness. Tak rozpoczyna się komedia kryminalna „Zabijaj uważnie”.

Björn spotyka terapeutę, który przedstawia mu teorię uważności. Gdy kłócisz się z żoną – mówi terapeuta – to kłóć się z żoną. Ale nie kłóć się z żoną, gdy bawisz się z dzieckiem. Należy traktować ludzi z odpowiednią dozą uważności. Wychodzi na to, że dzięki tej książce powstał neologizm. Ale nie to jest najważniejsze.

Bohater kończy terapię, na pożegnanie dostaje egzemplarz książki, którą napisał terapeuta i zaczyna zmieniać swoje życie. Nie jest to proste, ponieważ Björn musi w każdej życiowej sytuacji ocenić, jakiej uwagi oczekują od niego ludzie, z którymi ma do czynienia. Żona, córka, szefowie w kancelarii prawnej, a przede wszystkim jego klient. I już po kilkunastu stronach dowiadujemy się, dlaczego tytuł książki brzmi „Zabijaj uważnie”.

Gdy klient – groźny i potężny mafiozo – zaczyna bohaterowi przeszkadzać w osiągnięciu odpowiedniego balansu między pracą i życiem, Björn zaczyna się zastanawiać, czego właściwie klient oczekuje i w jaki sposób można rozwiązać sprawę. Zgodnie z regułami mindfulness dochodzi do wniosku, że natrętnego klienta należy zabić. Przychodzi mu to z łatwością, gdy zostaje zmuszony by wywieźć przestępcę z podziemnego parkingu i uchronić przed obławą policji. A to dopiero początek powieści.

Print Friendly, PDF & Email