Autorski przewodnik kulturalny

Dziecko Odyna

Dziecko Odyna Obálka knihy Dziecko Odyna
Krucze Pierścienie
Siri Pettersen
fantastyka
Rebis
2016
książka, epub, mobi
648

Siri Pettersen stworzyła wyjątkowe uniwersum fantasy oparte na staronordyckich legendach. To odkrywczy i całkiem inny świat niż te, które poznajemy czytając Tolkiena, czy Sapkowskiego. Bohaterka o imieniu Hirka jest inna od istot zamieszkujących świat. Różni się tym, że nie posiada ogona.

„Dziecko Odyna” to literacki debiut norweskiej autorki. Trudno w to uwierzyć, bo jest to powieść niezwykle dojrzała, spójna i bogata fabularnie. Nie sposób czytać wszystkie nowości, więc dziś po kilku latach nadrobiłem zaległości. Jest wielu autorów fantasy, lecz tylko niewielu z nich stworzyło swoje własne światy, które żyją zgodnie z wewnętrzną logiką literatury. Do grona najwybitniejszych dołączyła Siri Pettersen.

Hirka, która mieszka z ojcem w chacie na ustroniu różni się od wielu innych dzieci w okolicy. Trochę żartobliwie, a trochę złośliwie nazywają ją Hirką Bezogoniastą. Ætlingowie, którzy zamieszkują ten świat, mają ogony. Poza tym nie różnią się od ludzi. Z tym, że to nie jest świat ludzi, a Hirka nie jest zwykłą rudowłosą dziewczynką bez ogona.

Powiadają, że jesteś dzieckiem Odyna. Że zabiłaś gwardzistów i uciekłaś do Kruczego Dworu. Niektórzy twierdzą, że rozpętałaś wojnę. Inni mówią, że ją powstrzymałaś. Obudziłaś smoka na Bromfjell i rozpłatałaś równiny na pół. Potem przybyłaś tutaj, zburzyłaś Salę Rytuału i obaliłaś Widzącego. Niektórzy mówią, że Go zabiłaś. Inni, że zrobił to Rime An-Elderin. Wielu uważa, że w ogóle nigdy Go tam nie było. Jeśli chciałaś nie rzucać się w oczy, to naprawdę ci się nie udało, Ruda.

Hirka ze swym ojcem nie pragną niczego innego, jak tylko żyć na uboczu w spokoju i z dala od ludzi. Niestety wciągnie ich wir wydarzeń, a wtedy okaże się, kim naprawdę jest bohaterka. Świat, w którym żyje, się zmienia i musi się zmienić. A jeśli chcecie dowiedzieć się, czego dokona rudowłosa piętnastolatka bez ogona, to sięgnijcie po powieść Siri Pettersen.

„Dziecko Odyna” to dzieło warte przeczytania. A cały cykl „Krucze pierścienie” zawiera jeszcze dwie powieści. To świetna lektura na długie wieczory przedwiośnia. Ten świat jest skomplikowany, a relacje między bohaterami są mocno poplątane. Nic nie jest tak oczywiste, jak początkowo się wydaje. Podczas lektury wiele razy będziecie zaskoczeni.

Print Friendly, PDF & Email