Kto czyta, nie błądzi.

Trzynaście

Trzynaście Obálka knihy Trzynaście
Eddie Flynn
Steve Cavanagh
kryminał
Albatros
2020
książka, epub, mobi
448

Znany aktor zostaje oskarżony o zamordowanie żony i jej kochanka. Wszystkie dowody zebrane przez policję pogrążają go jednoznacznie. Bohater powieści Eddie Flynn, który znany jest z tego, że broni wyłącznie niesłusznie oskarżonych, podejmuje się obrony. To dziwne, bo nic nie wskazuje na niewinność oskarżonego. Jednak okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż można by było się spodziewać.

Steve Cavanagh jest autorem, który od pewnego czasu przebojem zdobywa listy bestsellerów. „Trzynaście” to kolejna mistrzowska i zaskakująco splątana intryga. W ubiegłym roku bestsellerem była powieść „Wkręceni” tego autora. Trzeba przyznać, że Cavanaugh wkracza do światowego panteonu wielkich twórców literatury kryminalnej i sensacyjnej.

Chociaż „Trzynaście” to już czwarta książka, której bohaterem jest adwokat Eddie Flynn, lecz możemy się nie obawiać, ponieważ nie jest to serial. To osobne historie połączone osobą głównego bohatera i kilku innych postaci. Flynn to prawnik, który prawie wyłącznie zajmuje się sprawami trudnymi. I nie sposób tego nie zauważyć już od pierwszych stron opowieści. Czy aktor Robbie Soloman naprawdę jest niewinny? Co dostrzegł prawnik po pierwszym spotkaniu? Wydaje się, że to są oczywiste i podstawowe pytania, lecz z biegiem wydarzeń tych pytań jest coraz więcej.

Ponieważ wydarzenia następują po sobie w szaleńczym tempie, czytelnik nie ma zbyt dużo czasu na zastanawianie się. Gdyby nie wartka akcja, być może zastanawialibyśmy się nad tym, czy poszczególne elementy nie zostały sfastrygowane zbyt grubą nicią. Być może realizm opisów nie jest najmocniejszą stroną autora, ale intryga poprowadzona jest mistrzowsko. Flynn szybko zaczyna rozumieć, że ktoś inny tworzy scenariusz tego procesu. I nie jest to, ani sędzia, ani prokurator. Musi to rozgryźć lub skończy się to bardzo źle dla jego klienta. Na szczęście Eddie Flynn ma plan.

Niewątpliwie wielka zaletą książki jest akcja, która z jednej strony rozgrywa się na sali sądowej, ale nie tylko. Ważną częścią akcji jest też rozgrywka zmierzająca do ujęcia jednego z najbardziej niebezpiecznych seryjnych zabójców.

Print Friendly, PDF & Email