Autorski przewodnik kulturalny

Nawiedzony dom na wzgórzu

Nawiedzony dom na wzgórzu Obálka knihy Nawiedzony dom na wzgórzu
Shirley Jackson
horror
Replika
2018
książka, epub, mobi
304

Shirley Jackson to jedna z najpopularniejszych amerykańskich autorek z połowy XX wieku. W 1959 roku ukazała się jej książka pt. Nawiedzony dom na wzgórzu. Opowiada o eksperymencie, którego inicjatorem jest naukowiec pragnący zbadać wpływ tzw. nawiedzonego domu, na osoby podatne na takie bodźce. W rezultacie kilka osób staje wobec niewytłumaczalnych i strasznych zjawisk. W Polsce książka została wydana w związku z pojawieniem się serialu o tym samym tytule na platformie Netflix.

„Nawiedzony dom na wzgórzu” to klasyczny horror z duchami. Powieść Shirley Jackson była niezwykle popularna i doczekała się ekranizacji już 4 lata po pierwszym wydaniu. Amerykańsko-brytyjski film w reżyserii Roberta Wise ze świetnymi rolami Julie Harris i Claire Bloom był niezwykle klimatyczny i niepokojący. Wiele lat później powstał kolejny film na podstawie książki z gwiazdorską obsadą. Świetną rolę zagrała Catherine Zeta-Jones, a nieco tajemniczego naukowca Liam Neeson. Premiera tego dzieła odbyła się w roku 2000.

W roku 2018 Netflix zaprezentował serial o tytule „Nawiedzony dom na wzgórzu” w zasadzie luźno tylko związany z książką. Stało się to impulsem dla wydawnictwa Replika, by wydać prawie zapomnianą już dziś książkę Shirley Jackson. Niewątpliwie dobrze się stało, bowiem jest to pozycja klasyczna na liście najsławniejszych horrorów i miłośnicy tego gatunku książkę powinni poznać.

Nawiedzone domy i grasujące w nich tajemne i niszczycielskie siły to była kilkadziesiąt lat temu ulubiona tematyka horrorów. Zombie i hektolitry wylewanej krwi pojawiły się znacznie później. Do tytułowego nawiedzonego domu przybywa doktor Montague, który chce zbadać wpływ owianego złą sława domostwa na ludzi. Towarzyszy mu Luke, który ma w przyszłości odziedziczyć dom, oraz dwie młode kobiety – Theodora i Eleanor. Ta druga przejawia szczególna wrażliwość na paranormalne sygnały które pojawiają się w domu. Choć trzeba przyznać, że chwile grozy i strachu przeżywają wszyscy.

Świetnie prowadzona akcja, wciągająca narracja i psychologicznie dobrze skonstruowane postaci stanowią plusy tej książki. Jednak nie wszyscy lubią typowe horrory, zatem lojalnie uprzedzam, że to lektura dla miłośników gatunku. Jeśli ktoś ma tendencje do wiary w nadprzyrodzone zjawiska może się nieźle wystraszyć.

Print Friendly, PDF & Email