Autorski przewodnik kulturalny

Nawiedzony dom na wzgórzu – serial

Nawiedzony dom na wzgórzu Obálka knihy Nawiedzony dom na wzgórzu
Mike Flanagan
horror
Netflix
2018
serial (10 odcinków)
Mike Flanagan
Michiel Huisman, Carla Gugino, Henry Thoma, Elizabeth Reaser, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel, Victoria Pedretti, Lulu Wilson
Flanagan Film, Amblin Television, Paramount Television

Bardzo swobodna adaptacja znanej niegdyś książki Shirley Jackson pod tym samym tytułem. W serialu bohaterowie są rodziną, która wprowadza się do starego domu. Są rodzice i piątka dzieci. Najstarsza siostra ma na imię Shirley, jak autorka powieści. Najmłodsza Nell czyli Eleonor ma również odpowiednika w książce. Książkowy krewny właścicielki domu Luke jest w serialu bratem bliźniakiem Nell. Theo, czyli Theodora, jest ich starszą siostrą. Prócz tego jest jeszcze brat Steve, który w serialu jest autorem książki o nawiedzonym domu i badaczem rozmaitych historii o paranormalnych zjawiskach.

Serial „Nawiedzony dom na wzgórzu” zdobył sporą popularność, zanim jeszcze widzowie mogli go zobaczyć. Być może dlatego, że pomysł został zaczerpnięty z niegdyś popularnej w USA powieści, którą zalicza się dziś do klasyki horroru. Później jeszcze były dwie ekranizacje. Jednak serial prezentuje kompletnie inną fabułę, więc znając książkę lub wcześniejsze filmy, nadal nic nie wiemy o serialu.

Akcja rozwija się powoli budując głównie atmosferę nie tyle grozy, co tajemniczości. Steve, od którego zaczyna się nasze spotkanie z bohaterami, jest realistą. Wszelkie dziwne zjawiska stara się tłumaczyć w logiczny sposób. Theo ma dziwną właściwość. Dotykając kogoś lub czegoś potrafi zobaczyć, a może tylko odczuć, rozmaite wydarzenia. Z tego powodu na co dzień nosi rękawiczki, bo to najczęściej nie są miłe doznania. Luke jest narkomanem, a Nell popełnia samobójstwo. Wtedy właśnie zaczyna się zasadnicza część akcji.

Nawet najwięksi racjonaliści dopuszczają myśl, że nie cała rzeczywistość została zbadana i opisana naukowo. Serial początkowo idzie właśnie w tym kierunku. Zdarzaja się rzeczy dziwne i czasem straszne, ale wciąż nie wiemy, czy nie są to zjawiska na pograniczu koszmarów i patologii. Wreszcie jednak zaczyna się typowy horror z demonicznym domem w roli głównej. Jednak zakończenie zapewne wielu widzów rozczaruje. Dziś wiadomo, ze będzie kolejny sezon z domem w roli głównej i zupełnie innymi postaciami. A więc komercja na pierwszym miejscu.

Rozczarowująca jest standardowa i komercyjna „amerykańskość” tego serialu. Nachalna dydaktyka końcówki, która mówi iż wszystko będzie dobrze, jeśli będziemy wierzyli (filmowa rodzina była niereligijna). A rodzina powinna się kochać i unikać tajemnic, bo tajemnice to najgorsze demony. Pomyśleć, że narzekaliśmy kiedyś na nachalny dydaktyzm kina rosyjskiego…

Print Friendly, PDF & Email