Autorski przewodnik kulturalny

Maniac

Maniac Obálka knihy Maniac
Patrick Somerville
Netflix
2018
miniserial (10 odcinków)
Cary Joji Fukunaga
Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux, Sonoya Mizuno, Gabriel Byrne, Sally Field
Parliament of Owl,s Rubicon TV, Anonymous Content, Paramount Television

Serial jest luźną adaptacją innego serialu - norweskiego - pod tym samym tytułem. Anna i OWen dostają się do programu testowania leków i poddawani są nieco niepokojącym eksperymentom. Cały eksperyment jest dziwny i nieco szalony, podobnie jak kierujący nim naukowcy. Mamy do czynienia ze specyficznym rodzajem czarnej komedii z dodatkiem pewnej dozy fantastyki.

Zaczynając oglądać serial, mamy wrażenie, że przenieśliśmy się w realia lat siedemdziesiątych lub wczesnych osiemdziesiątych. Wskazują na to rozmaite gadżety retro. Oprawki okularów, ubrania noszone przez bohaterów, kineskopowe ekrany. Z drugiej strony, coś nam nie pasuje. Po ulicy jedzie mały robot sprzątający. Akwizytor na żywo deklamuje treść reklam. Jeśli ktoś jest samotny może wynająć aktora, który będzie udawał jego przyjaciela. Tego w naszym świecie nie było.

Dwójka bohaterów dostaje się do programu testowania nowego leku. Anna miała już do czynienia z tym lekiem nielegalnie i traktuje go jako coś w rodzaju prochów. Owen zaś nie radzi sobie w życiu i jest to dla niego pewien rodzaj azylu. Uczestnicy dostają tabletki i są wprowadzani w rodzaj transu w czasie którego przeżywają rozmaite wydarzenia rozgrywające się wyłącznie w ich umysłach. W dziwny sposób Anna i Owen biorą udział w tych samych przygodach.

„Maniac” jest jak otwieranie kolejnych pudełek niespodzianek. Nie wiemy, co kryć będzie się w kolejnej opowieści – lub może fantazji – bohaterów. Tych krótkich fabuł jest kilka i pochodzą z kompletnie różnych konwencji. Jest historia fantasy, kino gangsterskie w konwencji noir, jest też science-fiction w świecie naukowców badających lek i jako wisienka na torcie komputer z depresją.

Jeśli dodamy do tego gwiazdorską i oczywiście świetną obsadę, to ten serial na pewno warto zobaczyć. Nawet jeśli na koniec uznamy, że nie przekazał nam jakichś szczególnie ważnych wartości. A może my też jesteśmy w systemie operacyjnym wielkiego komputera?

Print Friendly, PDF & Email