Autorski przewodnik kulturalny

Kajko i Kokosz

Kajko i Kokosz Obálka knihy Kajko i Kokosz
Janusz Christa, Ewelina Gordziejuk
Netflix
2021
serial animowany
Michał Śledziński, Tomasz Leśniak, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski
głosy - Artur Pontek, Michał Piela, Jacek Kopczyński, Abelard Giza, Anna Apostolakis-Gluzińska, Jarosław Boberek
Ewelina Gordziejuk, Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz

Kajko i Kokosz to postacie ze znanego i lubianego komiksu Janusza Christy, który bawił czytelników przed blisko pięćdziesięciu laty. Rzecz dzieje się w czasach słowiańskich w grodzie,którym rządzi kasztelan Mirmił, a jednym z głównych motywów są potyczki mieszkańców grodu ze zbójcerzami, których dowódcą jest Hegemon. Netflix pozwolił nam się cieszyć odnowionymi przygodami sympatycznych wojów w wersji animowanej.

„Kajko i Kokosz” to klasyka polskiego komiksu. Zapewne niektórzy nie bez powodu przypomną, że ci dwaj bohaterowie bardzo przypominają sławnych Gallów, czyli Asterixa i Obelixa. Bohaterowie obu komiksów są podobni. Jeden mały i sprytny, drugi duży i nieco powolny w myśleniu. To klasyczny archetyp, którego przedstawicielami w filmie byli Flip i Flap.

Jednak dalszy rozwój polskiego komiksu był całkiem inny. Odniesienia do rzeczywistości, humor i specyficzna kreska spowodowały, ze komiks Christy stał się przebojem. Netflix nie miał więc łatwego zadania, gdy podjął decyzję o animacji tego polskiego dobra narodowego. A jak wiemy dziś słowo narodowy miewa rozmaite konotacje.

Dwaj tytułowi bohaterowie jednej płci mieszkają w jednej chacie ze smokiem Milusiem, który jest wegetarianinem. Do tego ważną rolę odgrywa wyjątkowo wyemancypowana i bezdzietna para – czarownica Jaga i zbój Łamignat – mieszkająca nieopodal Mirmiłowa. A na domiar złego antagoniści, czyli banda zbójcerzy niepokojąco przypomina organizację ONR. Także ze względu na tromtadrację połączoną z nieudolnością. Mam niejakie wrażenie, że prawa strona polskiej sceny politycznej to tego serialu nie pokocha.

Wbrew pozorom nikt nie przerabiał komiksów Janusza Christy tak, aby wydawały się bardziej lewackie. Po prostu w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat zmieniło nam się narodowe poczucie humoru. Jednak dla młodych widzów „Kajko i Kokosz” będą doskonałą rozrywką, a dla większości ich rodziców miłym przypomnieniem czasów dzieciństwa.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarz do “Kajko i Kokosz”

Możliwość komentowania została wyłączona.