Kto czyta, nie błądzi.

Więzień labiryntu

Więzień labiryntu Obálka knihy Więzień labiryntu
Więzień labiryntu
James Dashner
postapokalipsa, science fiction
Netflix
2014 - 2018
film
Wes Ball
Dylan O'Brien, Ki Hong Lee, Thomas Brodie-Sangster, Will Poulter, Kaya Scodelario, Patricia Clarkson, Aidan Gillen
Wyck Godfrey, Wes Ball

Cykl "Więzień labiryntu" powstał w postaci trzech filmów pełnometrażowych opartych o powieści Jamesa Dashnera pod tym samym tytułem. Główny bohater Thomas trafia do dziwnego miejsca otoczonego labiryntem. Na początku nawet nie przypomina sobie swojego imienia. Żyje tam grupa nastolatków, która trafiła tam wcześniej niż on. Młodzi ludzie próbują odnaleźć wyjście.

Tytułowy więzień labiryntu to nastoletni Thomas, który pewnego dnia budzi się w nieznanym sobie miejscu. Na początku nawet nie pamięta swojego imienia. Musi stać się członkiem niewielkiej społeczności młodzieży, która w tym dziwnym miejscu próbuje przeżyć. Przestrzeń w której żyją otoczona jest monumentalnymi murami, a za nimi jest równie monumentalny i groźny labirynt. Ten zaś co noc zmienia swe kształty. Próby młodych ludzi, aby poznać tę budowlę, wydają się z góry przegrane. Z labiryntu też wychodzą groźne stwory, które przypominają ogromne kraby.

W zasadzie „Więzień labiryntu” jest wstępem do właściwej akcji. Jednak bohaterowie cierpią na częściową amnezję, więc trudno o pogłębione portrety psychologiczne. Postaci są raczej schematyczne. Jest więc rozsądny przywódca, jest buntownik Thomas, a przeciw niemu staje antagonista podważający wszystkie jego zamiary. Najciekawszą postacią jest Newt. W tej roli widzimy młodego, ale już znanego Thomasa Brodie-Sangstera. Motyw ludzi, wbrew swej woli umieszczonych w niebezpiecznych okolicznościach, nie jest nowy. Skojarzenia z filmem „Cube” są nieuniknione.

Próba ognia

Bohaterowie uciekają z labiryntu, ale to dopiero właściwy początek ich przygód. Komandosi, którzy ich ratują, zabierają ich do podziemnego ogromnego bunkra. Pozornie przyjazny dowódca Janson z biegiem czasu zaczyna przypominać psychopatycznego gliniarza z „Leona Zawodowca”. Jest wręcz kalką tamtego. Słabą. Thomas odkrywa, że w podziemnym laboratorium prowadzi się makabryczne eksperymenty na ludziach. Bohaterowie muszą więc uciekać.

Lekarstwo na śmierć

W trzeciej części filmu dowiadujemy się więcej o postapokaliptycznym świecie, który jest miejscem akcji. Ludzkość została przetrzebiona najpierw przez katastrofy klimatyczne, a później przez wirusa zmieniającego ludzi w agresywne zombie. Wszystkie części tej historii znajdziecie obecnie w serwisie Netflix. Oglądając dowiecie się, czym jest tajemnicza organizacja DRESZCZ i poznacie więcej postaci. Poznacie również wątki, o których tutaj nie wspomniałem z oczywistych względów. Zobaczycie też jaką rolę w filmie otrzymał Walton Goggins, który obecnie staje się znany jako odtwórca jednej z głównych ról w serialu Fallout. W sumie to taki dość emocjonujący koktail kilku znanych gatunków z pogranicza fantastyki i horroru. Bezalkoholowy. Przeznaczony raczej dla młodszych widzów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*