Autorski przewodnik kulturalny

Później

Później Obálka knihy Później
Stephen King
horror
Albatros
2021
książka, epub, mobi
384

Narratorem i bohaterem najnowszej powieści Kinga jest Jamie, który opowiada nam historię swego życia. Niedługiego życia, choć pełnego zaskakujących wydarzeń. Jamie ma zaledwie dwadzieścia dwa lata, a pierwsze niesamowite wydarzenia mają miejsce, gdy ma zaledwie kilka lat. Jamie widzi zmarłych i na dodatek wie, że zmarli nie mogą kłamać. To ma wielkie znaczenie w tej powieści.

Później będzie naprawdę strasznie, obiecuje nam narrator powieści. Lecz zanim to nastąpi Stephen King proponuję nam zabawę, bohater książki do złudzenia przypomina postać Cole’a z kultowego dziś filmu Szósty zmysł. Gdy już myślimy, że to będzie właśnie powieść o rozmowach z duchami, autor prowadzi nas w zupełnie innym kierunku. Jamie mieszka z matką, która jest dobrze sytuowaną agentką literacką. O ojcu nic nie wiemy, a nasz bohater nie jest specjalnie zainteresowany, odkrywaniem tajemnic. Matka chroni chłopca i każe mu bezwzględnie trzymać język za zębami. Wie, że lepiej będzie, gdy nikt nie dowie się o jego zdolnościach.

Pojawiają się normalne problemy dorastającego chłopca. Możemy poczytać o materialnych kłopotach matki Jamiego związanych z kryzysem 2008 roku. I nadal nie wiemy, w którą stronę potoczy się akcja. Później dowiadujemy się jeszcze, że matka jest lesbijką i przez kolejnych kilka lat ma stałą partnerkę, a duchy pojawiają się tak tylko na uboczu. Nie sądźmy jednak, że King staje się nudny. Wręcz przeciwnie, powieść napisana jest wartkim i potoczystym stylem. Bohater jest ciekawą osobistością, a jego narracja jest naprawdę interesująca.

Akcja przyśpiesza, gdy na drodze Jamiego i jego rodzicielki staje wielki prawdziwy i nokautujący pech. Umiera niespodziewanie poczytny autor książek. Dla matki Jamiego oznacza to finansową ruinę, a przecież i tak ledwo przędzie koniec z końcem po niedawnym kryzysie bankowym, w którym straciła wszystko. I teraz nagle okaże się jak ważna jest umiejętność chłopca. Jednak jesteście w błędzie, jeśli myślicie, że to będzie kulminacja akcji. Proszę zapiąć pasy i ruszamy. To dopiero początek.

Stephen King udowadnia po raz kolejny, że jest mistrzem horroru, ale też jest mistrzem fabuły, która nie tylko trzyma w napięciu i nie pozwala oderwać się od książki. Wielką zaletą jego książek zawsze było to, że w tych układankach wszystko do siebie pasuje. Kończąc lekturę nigdy nie odczuwamy zawodu.

Print Friendly, PDF & Email