Kto czyta, nie błądzi.

Uwikłanie

Uwikłanie Obálka knihy Uwikłanie
Teodor Szacki
Zygmunt Miłoszewski
kryminał
W.A.B.
2018
książka, epub, mobi
384

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy. W tej książce musi rozwikłać zagadkę śmierci przedsiębiorcy, który uczestniczy w specyficznych zajęciach psychoterapeutycznych i tam zostaje zamordowany. Podejrzanych jest niewielu, ale dowodów nie ma żadnych.

Uwikłanie – pierwsza powieść, której bohaterem jest prokurator Teodor Szacki – mówi o wydarzeniach rozgrywających się przed kilkunastu laty. Prokurator o pretensjonalnym i rzadkim imieniu jest równie ekstrawagancki w innych aspektach. Zawsze w nienagannie skrojonym garniturze, koszuli wizytowej i krawacie. Staje się w swoim mniemaniu emanacją powagi urzędu, który reprezentuje. W Warszawie jest jednak znany także dlatego, że jest prokuratorem bardzo skutecznym.

W życiu prywatnym jest za to nieco zagubiony. Żonaty, ma córkę. Małżeństwo go nieco rozczarowuje, co powoduje, że wdaje się w kilka krótkotrwałych przygód erotycznych. Jednak zasadniczą częścią powieści jest oczywiście zagadka kryminalna doskonale zresztą osadzona w klimacie miasta stołecznego. Trzeba autorowi przyznać, że doskonale potrafi przekazać nie tylko atmosferę miasta, ale również pokazać bohatera i jego rozterki.

Dość zagadkowe morderstwo w trakcie psychoterapii jest bardzo skomplikowaną zagadką. Podejrzanych jest zaledwie czworo, ale nie ma żadnego dowodu, ani żadnego motywu. Sprawa rusza z miejsca dopiero wtedy, gdy okazuje się kim dawniej była ofiara. Jednak pojawia się niebezpieczeństwo, które może dotknąć samego prokuratora. Są ludzie, którzy zrobią wszystko, by dawne tajemnice pozostały tajemnicami.

Miłoszewski jest jak zwykle doskonały. Jego powieść to nie tylko pasjonujący kryminał, w którym do ostatniej chwili są jakieś jeszcze zagadki do wyjaśnienia. To także świetna książka z wieloma interesującymi życiowymi spostrzeżeniami. W powieści Miłoszewskiego zawsze znajdziemy jakieś ciekawe bon moty lub aforyzmy.

Skąd pewność, że wcześniejsza śmierć to zawsze strata? Że to zawsze gorsze rozwiązanie? Że trzeba przed nią ratować za wszelką cenę? Być może z życia wyłania się coś, co jest większe od niego. W duszy każdego z nas istnieje potrzeba, aby po wypełnieniu życia przyszedł koniec. U niektórych pojawia się wcześniej.

Print Friendly, PDF & Email