Kto czyta, nie błądzi.

Fatamorgana

Fatamorgana Obálka knihy Fatamorgana
Oriol Paulo
fantastyka
Netflix
2018
film
Oriol Paulo
Adriana Ugarte, Javier Gutiérrez, Álvaro Morte, Chino Darín, Nora Navas, Miquel Fernández, Aina Clotet, Clara Segura
Mercedes Gamero

Kończy się rok 1989, w Berlinie mieszkańcy wschodniej części po raz pierwszy mogą przejść do Berlina Zachodniego. Hiszpański reporter na żywo komentuje wydarzenia. Na przedmieściach hiszpańskiego miasta dochodzi do tragedii. Jeden z mieszkańców zabija żonę, zaś chłopiec, który to widział zostaje śmiertelnie potrącony przez samochód. Trwa burza. Dwadzieścia pięć lat później dochodzi do dziwnych wydarzeń powiązanych z tą historią.

„Fatamorgana” to kolejny zaskakujący film katalońskiego reżysera Oriola Paulo. Jego pełnometrażowym debiutem reżyserskim był dreszczowiec „Trup” w 2012, a potem w 2017 zrealizował następny niesamowity film – Contratiempo. Oriol Paulo to z jednej strony mistrz suspensu, jego opowieści trzymają w napięciu do samego końca, a z drugiej potrafi prowadzić płynną i wciągającą narrację. Jeśli ktokolwiek miałby sfilmować kiedyś dzieła Carlosa Ruiza Zafóna tak, aby filmy były kongenialne, powinien to być właśnie ten reżyser.

„Fatamorgana” to dzieło wymykające się klasyfikacji gatunkowej. Osnowa fabuły rozpoczyna się bowiem od fantastyki. Małżeństwo z małą córką wprowadza się do domu, w którym kiedyś mieszkał Nico. Nico zginął przejechany przez samochód, a pośrednią przyczyną było zauważone przez niego morderstwo w sąsiedztwie. Działo się to pod koniec 1989 roku, gdy w Berlinie przestawał istnieć mur. Bohaterka filmu z mężem odnajdują stary telewizor, kamerę i kasety. Zaczynają oglądać. W nocy trwa burza identyczna, jak wtedy w 1989 roku. To powoduje dziwne połączenie telewizorów i Nico widzi Verę, ona zaś postanawia uratować mu życie, odwodząc go od wybiegnięcia z domu.

Jednak to powoduje zasadnicze zmiany w kontinuum czasowym i następnego dnia Vera budzi się w zupełnie innej rzeczywistości. Jej życie zmieniło się. Ku zaskoczeniu widza od tego momentu akcja zmierza wyraźnie ku thrillerowi. Obserwujemy mężczyznę, który zabił żonę i kolejne konsekwencje zaistniałej sytuacji. Niesamowity klimat niepokoju, mroczna i nieco magiczna atmosfera trzymają w napięciu do samego końca. Nie możemy jednak zdradzić zakończenia. Na zachętę napiszę jednak, że jedną z głównych ról gra Álvaro Morte, słynny El professor z serialu Dom z papieru.

Print Friendly, PDF & Email