Kto czyta, nie błądzi.

Gra o tron

Gra o tron Obálka knihy Gra o tron
George R.R. Martin
HBO
2011 - 2019
serial (8 sezonów)
Tim Van Patten, David Benioff, D.B. Weiss, Michael Slovis, Mark Mylod, Jeremy Podeswa i inni
Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Sean Bean, Nikolaj Coster-Waldau, Conleth Hill, Jerome Flynn
David Benioff, D.B. Weiss

Serial "Gra o tron" opary jest o cykl powieści George'a R.R. Martina zatytułowany "Pieśń lodu i ognia". Tytuł serialu zaczerpnięty został z tytułu pierwszej powieści. Fabuła opowiada o świecie fantasy, w którym po śmierci króla rozpoczyna się bezpardonowa walka o władzę pomiędzy największymi rodami kontynentu. Jednak nadchodzi zima, która w tym świecie może trwać wiele lat, a z nią ogromne zagrożenie dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich politycznych wyborów. Nadchodzą "inni" i tylko Nocna Straż jest w stanie ich powstrzymać.

„Gra o tron” to jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. Od chwili prezentacji pierwszego odcinka w 2011 roku serial zdobył sobie miliony widzów, dał popularność wielu młodym aktorom i znacząco przyczynił się do zwiększenia popularności autora literackiego pierwowzoru. Trzeba bowiem pamiętać, że serial oparty jest na cyklu powieści George’a R.R. Martina, który w chwili rozpoczęcia zdjęć do serialu nie został jeszcze zakończony. A ma to spore znaczenie. Cykl „Pieśń lodu i ognia” opowiada o fantastycznym świecie, w którym jednak bohaterowie przypominają ludzi. W świecie tym istnieje kontynent zwany Westeros. Jest przedzielony ogromnym lodowym murem postawionym w zamierzchłych czasach. Północ bowiem jest opanowana przez przerażające istoty rządzące umarłymi. Co pewien czas przychodzi tam zima, która trwa nieraz wiele lat. Na kontynencie Westeros rządzi król władający wszystkimi siedmioma królestwami. Gdy król umiera, rozpoczyna się bezpardonowa walka o władzę.

Wielką zaletą serialu są aktorzy. Peter Dinklage grający karła Tyriona Lannistera, dzięki tej roli przystał być tylko aktorem drugoplanowych ról charakterystycznych. Emilia Clarke w roli Daenerys zdobyła sławę międzynarodową. Udział w serialu stał się dla wielu początkujących aktorów, przepustką do świata filmu. Ponieważ realizacja serialu była kosztowna, efekty specjalne są też na najwyższym poziomie. Widzowie często zachwycali się choćby smokami lub animacją armii umarłych. Jednak problemem wielu seriali, które są adaptacjami książek, jest scenariusz. Cykl Martina nie miał jeszcze zakończenia. I to zaczyna być widoczne od szóstego sezonu.

„Gra o tron” trzyma wysoki poziom do końca piątego sezonu. W szóstym scenarzyści zaczynają wymyślać losy niektórych postaci, więc oddalają się od pierwowzoru. Arya i Sansa Stark oraz Jon Snow to pierwsze z postaci, których losy się zmieniły. O ile Arya wciąż mieści się jeszcze w konwencji książki, o tyle Sansa staje się całkiem inną osobą. Pisarz z upodobaniem w swych powieściach zabijał postaci, które czytelnicy zdążyli polubić. Tymczasem scenarzyści zdecydowali, że Jon Snow zmartwychwstanie.

Poziom sezonu siódmego pokazuje, że scenarzyści do pięt nie dorastają autorowi oryginalnego cyklu i fabuła zaczyna pękać w szwach. Zaś wspaniałe i dobrze motywowane psychologicznie postaci stają się swoimi własnymi cieniami. W części ósmej mamy już do czynienia ze spektakularną porażką. W jednym z odcinków ponad godzinę trwa nocna bitwa z umarlakami, a w drugim twórcy pokazują jak wyobrażają sobie nalot dywanowy na Drezno leżące w krainie fantasy. Ze szlachetnej Daenerys w ciągu raptem paru odcinków usiłują uczynić wariatkę godną szalonego taty. Można i tak. Jednak dla czytelników powieści Martina to ogromne rozczarowanie. Zakończenie jest niestety do bólu przewidywalne i otwarte by w razie pozytywnych sondaży dokręcić kolejny serial. Na przykład o przygodach Aryi Stark.

Print Friendly, PDF & Email