Szczerze

Szczerze Obálka knihy Szczerze
Donald Tusk
pamiętnik
Agora
2019
książka, epub, mobi
416

To niezwykły, osobisty dziennik Przewodniczącego Rady Europejskiej. Dzień po dniu towarzyszymy jego pierwszym krokom w nowej roli, poznajemy kulisy europejskiej polityki i śledzimy najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu. W książce znajdziemy też wielowymiarowe i zaskakujące portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Donalda Trumpa i Borisa Johnsona. [z noty wydawniczej]

“Szczerze” to jedna z najważniejszych książek o polityce, które ukazały się w ostatnich latach. Politycy zwykle piszą pamiętniki, które wydawane są po kilkudziesięciu latach. Mają wtedy wartość wyłącznie historyczną. Tusk zdecydował się na opowieść o swej pracy w strukturach Unii Europejskiej i wydał ją natychmiast. Z jednej strony oznacza to, że musiał utajnić część informacji. Z drugiej jednak opublikował wiele takich, które mogą być kłopotliwe dla najważniejszych postaci świata polityki. Warto zwrócić uwagę na dobry styl i pewną lekkość narracji. Nie jest to oczywista cecha języka polityków.

Siedzimy na Downing Street 10, wykłócamy się o każde sformułowanie, a ja myślę sobie w duchu, ile czasu, nerwów i zagrożeń kosztuje ten koszmarny błąd mojego gospodarza, jakim była decyzja o referendum.

Jeśli jesteś zwolennikiem “dobrej zmiany”, to lepiej książki nie czytaj. Po pierwsze, może ona zburzyć przeświadczenie, że Donald Tusk to wrogi Polsce folksdojcz na pasku Angeli Merkel, który w Brukseli knuje, jak zniszczyć Polskę. Po drugie możesz się dowiedzieć, że Polska nie jest pępkiem świata, a pod rządami obecnej elity znalazła się na dość dalekich peryferiach cywilizacji. Dla zdecydowanego wyborcy jedynej sprawiedliwej i prawej organizacji od czasów Mieszka I może to być zbyt traumatyczna lektura.

Dla Polski zawsze było ważne, żeby uczestniczyć w tych szczytach. Pytam cicho Pawła, gdzie jest Morawiecki, dobrze, żeby zabrał głos. Po jakimś czasie dostaję informację, że już wyjechał, bo śpieszył się na partyjny opłatek w Warszawie. Każdy ma swoje priorytety.

“Szczerze” to wspomnienia polityka, który przez ostatnie pięć lat odgrywał bardzo ważną rolę w Europie i na świecie, choć nie miał realnej władzy. Jego sytuacja wymagała wzniesienia się na szczyty dyplomacji, aby przekonywać przywódców państw do wybierania porozumienia i podejmowania kompromisowych decyzji. Z książki wyłania się pewien rodzaj umiarkowanego politycznego pesymizmu w przewidywaniu przyszłości.

Spiralę nienawiści łatwo rozkręcić, znacznie trudniej zatrzymać.

Z drugiej strony widać, że Tusk jest zdecydowanym zwolennikiem Unii Europejskiej. To jest organizacja, która pozwoli relatywnie niewielkim krajom europejskim nie przepaść w starciu z gigantami. Tylko zjednoczeni mamy szansę konkurować z USA, Chinami i Rosją. To właśnie projekt UE pozwolił na to, by już trzecie pokolenie Europejczyków żyło w pokoju. Tusk jest jednak realistą, widzi rosnące nacjonalizmy w wielu krajach. Widzi rozkwit populizmu. I wie, że nie będzie łatwo. Książkę byłego premiera czyta się łatwo, nie jest to nudna i trudna do przełknięcia historia, zatem warto po nią sięgnąć.

Dzięki Unii Europejskiej zaczęliśmy ze sobą rozmawiać, bez niej zaczniemy znowu strzelać.

Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (87% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code