Autorski przewodnik kulturalny

Szczerze

Szczerze Obálka knihy Szczerze
Donald Tusk
pamiętnik
Agora
2019
książka, epub, mobi
416

To niezwykły, osobisty dziennik Przewodniczącego Rady Europejskiej. Dzień po dniu towarzyszymy jego pierwszym krokom w nowej roli, poznajemy kulisy europejskiej polityki i śledzimy najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu. W książce znajdziemy też wielowymiarowe i zaskakujące portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Donalda Trumpa i Borisa Johnsona. [z noty wydawniczej]

„Szczerze” to jedna z najważniejszych książek o polityce, które ukazały się w ostatnich latach. Politycy zwykle piszą pamiętniki, które wydawane są po kilkudziesięciu latach. Mają wtedy wartość wyłącznie historyczną. Tusk zdecydował się na opowieść o swej pracy w strukturach Unii Europejskiej i wydał ją natychmiast. Z jednej strony oznacza to, że musiał utajnić część informacji. Z drugiej jednak opublikował wiele takich, które mogą być kłopotliwe dla najważniejszych postaci świata polityki. Warto zwrócić uwagę na dobry styl i pewną lekkość narracji. Nie jest to oczywista cecha języka polityków.

Siedzimy na Downing Street 10, wykłócamy się o każde sformułowanie, a ja myślę sobie w duchu, ile czasu, nerwów i zagrożeń kosztuje ten koszmarny błąd mojego gospodarza, jakim była decyzja o referendum.

Jeśli jesteś zwolennikiem „dobrej zmiany”, to lepiej książki nie czytaj. Po pierwsze, może ona zburzyć przeświadczenie, że Donald Tusk to wrogi Polsce folksdojcz na pasku Angeli Merkel, który w Brukseli knuje, jak zniszczyć Polskę. Po drugie możesz się dowiedzieć, że Polska nie jest pępkiem świata, a pod rządami obecnej elity znalazła się na dość dalekich peryferiach cywilizacji. Dla zdecydowanego wyborcy jedynej sprawiedliwej i prawej organizacji od czasów Mieszka I może to być zbyt traumatyczna lektura.

Dla Polski zawsze było ważne, żeby uczestniczyć w tych szczytach. Pytam cicho Pawła, gdzie jest Morawiecki, dobrze, żeby zabrał głos. Po jakimś czasie dostaję informację, że już wyjechał, bo śpieszył się na partyjny opłatek w Warszawie. Każdy ma swoje priorytety.

„Szczerze” to wspomnienia polityka, który przez ostatnie pięć lat odgrywał bardzo ważną rolę w Europie i na świecie, choć nie miał realnej władzy. Jego sytuacja wymagała wzniesienia się na szczyty dyplomacji, aby przekonywać przywódców państw do wybierania porozumienia i podejmowania kompromisowych decyzji. Z książki wyłania się pewien rodzaj umiarkowanego politycznego pesymizmu w przewidywaniu przyszłości.

Spiralę nienawiści łatwo rozkręcić, znacznie trudniej zatrzymać.

Z drugiej strony widać, że Tusk jest zdecydowanym zwolennikiem Unii Europejskiej. To jest organizacja, która pozwoli relatywnie niewielkim krajom europejskim nie przepaść w starciu z gigantami. Tylko zjednoczeni mamy szansę konkurować z USA, Chinami i Rosją. To właśnie projekt UE pozwolił na to, by już trzecie pokolenie Europejczyków żyło w pokoju. Tusk jest jednak realistą, widzi rosnące nacjonalizmy w wielu krajach. Widzi rozkwit populizmu. I wie, że nie będzie łatwo. Książkę byłego premiera czyta się łatwo, nie jest to nudna i trudna do przełknięcia historia, zatem warto po nią sięgnąć.

Dzięki Unii Europejskiej zaczęliśmy ze sobą rozmawiać, bez niej zaczniemy znowu strzelać.

Print Friendly, PDF & Email