Autorski przewodnik kulturalny

Echo z otchłani

Echo z otchłani Obálka knihy Echo z otchłani
Remigiusz Mróz
fantastyka
Czwarta Strona
2020
książka, epub, mobi
403

Kontynuacja Chóru zapomnianych głosów - bestsellerowej powieści z gatunku science-fiction Remigiusza Mroza. Dalsze losy Håkona Lindberga, Dija Udina Alhassana i Ellyse. ISS Kennedy powrócił na Ziemię, która w niczym nie przypomina planety sprzed kilkuset lat. Po globalnym kataklizmie stała się jałowym pustkowiem, a na jej powierzchni przetrwali tylko nieliczni. [z noty wydawniczej]

„Echo z otchłani” to kontynuacja poprzedniej powieści science fiction Mroza, która miała otwarte zakończenie, a więc można się było spodziewać drugiego tomu. Kontynuacja jest równie interesująca. Okazało się, że inne cywilizacje istnieją i niektóre z nich dysponują znacznie większymi możliwościami niż ludzkość. Jednak to jest zła wiadomość. We wszechświecie odbywa się bowiem coś w rodzaju „igrzysk śmierci”. Ludzkość przegrała, zanim na dobre zdążyła do nich przystąpić.

Håkon Lindberg i jego towarzysze nie poddają się, a dzięki współpracy z pewnym odłamem obcych spróbują zmienić fatalną przyszłość. Ale nie będzie to łatwe. Ich statek kosmiczny wraca na Ziemię. Planeta jest zniszczona. Niedobitki ludzi kryją się pod ziemią lub żyją na małych peryferyjnych wyspach. Bohaterowie zaczynają wątpić, czy odbudowanie cywilizacji jest możliwe. Na dodatek jeden z nich okazuje się kimś innym, niż myśleliśmy.

„Echo z otchłani” to powieść nieco trudniejsza do zaszufladkowania. Z jednej strony ma cechy typowej space opery, a więc gatunku znanego i wypróbowanego. Z drugiej strony występują w niej elementy literatury katastroficznej. Pisarz sugestywnie przedstawia czytelnikowi wizję Ziemi, która nie za bardzo nadaje się do życia. Trzecim istotnym aspektem, który zawsze wzbudza spore zainteresowanie, są podróże w czasie.

Na pewno jest to pozycja obowiązkowa dla osób, które przeczytały pierwszą część. Warto poznać dalsze losy bohaterów i dowiedzieć się, jaki był finał całej historii. Uprzedzę, że jest odrobinę rozczarowujący.

Print Friendly, PDF & Email