Autorski przewodnik kulturalny

Chór zapomnianych głosów

Chór zapomnianych głosów Obálka knihy Chór zapomnianych głosów
Remigiusz Mróz
fantastyka
Czwarta Strona
2019
książka, epub, mobi
496

Astrochemik Håkon Lindberg budzi się przedwcześnie z kriogenicznego snu i widzi, jak ginie jeden z ostatnich członków załogi. Prócz niego rzeź przetrwał tylko nawigator, Dija Udin Alhassan. Tak rozpoczyna się powieść fantastyczna Remigiusza Mroza, która należy w pewnym sensie do nurtu fantastyki katastroficznej.

„Chór zapomnianych głosów” to fantastyka o bardzo szerokim spektrum tematycznym. Po pierwsze Remigiusz Mróz pisze o kwestii, która zajmuje dziś wszystkich. W jaki sposób sami ludzie w udany sposób niszczą własną planetę. Drugim zaś aspektem jest istnienie obcych cywilizacji we wszechświecie. Czy jeśli są, to będą nastawione przyjaźnie? Czy wysoki poziom technologiczny równoznaczny jest z wysokim poziomem etycznym? Trzecim aspektem powieści jest zagadnienie czasu.

Bohater powieści jest Skandynawem i nazywa się Håkon Lindberg. Gdy budzi się przedwcześnie z kriogenicznego snu na statku kosmicznym, widzi, jak ginie jeden z ostatnich członków załogi. Prócz niego rzeź przetrwał tylko nawigator, Dija Udin Alhassan. Dwaj członkowie załogi pozostają żywi. Na ogromnym statku kosmicznym, który miał być jednym z wielu stanowiących zaczątek kolonii ludzkich na oddalonych o lata świetlne planetach. Cały program lotu nie ma już żadnego sensu. Dwóch astronautów musi podjąć decyzję, co dalej.

„Chór zapomnianych głosów” jest powieścią nieco nietypową w twórczości Remigiusza Mroza, który dotychczas raczej był znany jako autor kryminałów i powieści z gatunku political fiction. Sądzę, że ta pozycja jest jedną z lepszych książek w dorobku pisarza. Pomimo że mamy do czynienia z pozycją w stylu space opera, to wartka intryga i zaskakujące zwroty akcji nie pozwolą się nikomu nudzić. A zakończenie zaskoczy każdego.

Print Friendly, PDF & Email