Kto czyta, nie błądzi.

Zapomniana bitwa

Zapomniana bitwa Obálka knihy Zapomniana bitwa
dramat wojenny
Netflix
2021
film
Matthijs van Heijningen Jr.
Vito Sack, Gordon Morris, Gijs Blom, Susan Radder,
Frank Klein, Jacomijn Nijhoff

Dramat wojenny w międzynarodowej obsadzie i w koprodukcji niderlandzko, belgijsko, litewskiej. Opowiada o końcowej fazie wojny, gdy Alianci szykowali się do wkroczenia na tereny Belgii i Holandii. Bohaterami są młody żołnierz armii niemieckiej narodowości holenderskiej. Młoda córka lekarza pracująca w urzędzie miejskim niewielkiego miasta oraz jej młodszy brat pracujący dla ruchu oporu. Angielski pilot szybowca, który wbrew woli ojca chce za wszelką cenę wziąć udział w bitwie.

„Zapomniana bitwa” film oparty na historycznych wydarzeniach, podobnie zresztą jak setki innych dramatów wojennych. Rzec można, że to nic nowego. Zasadniczą zaletą tego obrazu jest to, że nie skupia się na bohaterstwie i determinacji głównych postaci, ale na okrucieństwie i bezsensie wojny. Marinus van Staveren to postać, która spina fabułę filmu. Jest młodym Holendrem, który służy w niemieckim wojsku z własnego wyboru. Zostaje ranny na froncie wschodnim i trafia do Holandii.

Wojenne przeżycia powoli zmieniają jego poglądy. Los stawia go najpierw na drodze młodej Holenderki i jej nastoletniego brata. Gdy próbuje zachować się przyzwoicie, traci stanowisko pisarza w sztabie i trafia znów na front. Podczas bitwy staje oko w oko z angielskim pilotem szybowca, który też bierze udział w bitwie o Skaldę. Na koniec Marinus ratuje – już poznaną – Teuntje Visser od gwałtu, zabijając niemieckiego żołnierza.

Filmowi można wiele zarzucić. Jest momentami nudnawy. Bohaterów trudno nam polubić, bowiem niczym szczególnym się nie wyróżniają. Ale paradoksalnie to też jest zaletą tej opowieści. Wojna to nie bohaterskie szarże i wielka przygoda. Wojna to brud, strach i smród. To również przewaga przypadków nad odwagą i brawurą. „Zapomniana bitwa” to opowieść o mało znanej bitwie, która była częścią wielkiej operacji alianckiej. Być może właśnie współcześnie, gdy ludzi pamiętających wojnę jest coraz mniej, tak należy o niej opowiadać.

Print Friendly, PDF & Email