Autorski przewodnik kulturalny

Historia zaginionej dziewczynki

Historia zaginionej dziewczynki Obálka knihy Historia zaginionej dziewczynki
Genialna przyjaciółka
Elena Ferrante
literatura obyczajowa
Sonia Draga
2017
książka, epub, mobi
592

Ostatnia część cyklu obyczajowego Eleny Ferrante. Trudno się oprzeć wrażeniu, że historia dwóch przyjaciółek opowiadana w kolejnych tomach od wczesnych lat pięćdziesiątych do początków XXI wieku ma w sobie coś autobiograficznego. Elena i jej przyjaciółka Lina w ostatnim tomie są już dojrzałymi kobietami. Ich życie się zmieniło. Przychodzi pora na głębszą analizę własnego życia, ale też długoletniej przyjaźni.

Każdy kolejny tom opowieści o dwóch przyjaciółkach wydaje się lepszy. Ostatni nosi tytuł „Historia zaginionej dziewczynki” i może być nieco mylący. Elena i Lina mniej więcej w podobnym czasie rodzą córki.Lila ma syna, więc narodziny dziewczynki są dla niej podwójnie ważne. Niestety, kilka lat później jej córka znika bez śladu. Jednak jest to tylko jedno z wielu opowiedzianych wydarzeń.

Czytając książkę, mamy wrażenie, że problemy rosną wraz z bohaterkami. W „Genialnej przyjaciółce”, która opowiada o dzieciństwie Eleny i Lili, świat zewnętrzny ograniczony jest do dzielnicy, w której mieszkają. Jest więc tak, jak w wierszu Tadeusza Różewicza: na początku ojczyzna jest blisko na wyciągnięcie ręki dopiero później rośnie krwawi boli. Gdy przyjaciółki są już kobietami dojrzałymi, widzą we wszystkich barwach złożoność świata.

Włochy były krajem, w którym pęknięcie społeczne było szczególnie widoczne. To była konsekwencja faszyzmu. Neapol z wieloletnimi powiązaniami faszystów i Camorry był szczególnym miejscem. Z drugiej strony socjaliści i komuniści walczyli w sposób radykalny. Dziś mówiąc o terroryzmie zapominamy zbyt często o tym co działo się we Włoszech w drugiej połowie XX wieku. Książka Eleny Ferrante jest doskonałym studium społecznego rozwarstwienia, wewnętrznej wojny i nienawiści w obrębie jednego narodu.

„Historia zaginionej dziewczynki” to również bardzo intymna i chwilami wstrząsająca opowieść o dojrzewaniu społecznym kobiet. O zmianach w sposobie myślenia, o walce z zacofanym i chwilami katastrofalnie wrogim światem mężczyzn. To również mocne uzasadnienie, dlaczego feminizm jest ważny i niezbędny.

Print Friendly, PDF & Email