Autorski przewodnik kulturalny

Ostre przedmioty

Ostre przedmioty Obálka knihy Ostre przedmioty
Gillian Flynn, Marti Noxon
HBO
2018
miniserial (8 odcinków)
Jean-Marc Vallée
Amy Adams, Patricia Clarkson, Eliza Scanlen, Elizabeth Perkins, Madison Davenport, Chris Messina, Matt Craven, Taylor John Smith
Blumhouse Television, Entertainment One

Serial opowiada o dziennikarce Camille Preaker, która zostaje wysłana do swojego rodzinnego miasta, aby zrobić reportaż o dwóch zamordowanych dziewczynkach. Dziennikarka z detektywem Richardem Willisem, którego poznaje w miasteczku, chce rozwiązać kryminalną zagadkę morderstw. W tle akcji są traumatyczne dla bohaterki wydarzenia sprzed lat, które z jednej strony spowodowały jej ucieczkę z miasteczka, a z drugiej odbijają się wciąż nieustabilizowanymi emocjami, okaleczaniem się i alkoholizmem.

Ostre przedmioty to serial, którego bohaterką jest dziennikarka Camille Preaker. Zostaje wysłana przez swojego naczelnego do małego miasteczka Wind Gap w Missouri. Doszło tam do morderstwa kilkunastoletniej dziewczynki, a wkrótce potem zaginięcia następnej. Gdy bohaterka przybywa do miasteczka, wkrótce znajdują się zwłoki zaginionej. Naczelny oczekuje od dziennikarki tekstów, które przedstawią miasteczko i zwrócą uwagę czytelników na dramat małej społeczności. To mają być artykuły wykraczające poza prostą sensację. Serial powstał na podstawie książki.

Pikanterii dodaje fakt, że Camille pochodzi z tego miasteczka. Przed laty opuściła rodzinne strony nie tylko z chęci zrobienia kariery. Także dlatego, że ciągną się wciąż za nią dawne traumy i, jak się szybko dowiadujemy, śmierć siostry. Rzeczywistość przeplata się ze wspomnieniami tworząc gęstą i duszną atmosferę stagnacji, beznadziei i skrywanych w miasteczku tajemnic.

Sama Camille to taka budżetowa wersja Nicole Kidman. Wciąż zwracająca na siebie uwagę blondynka, której najlepsze lata już jednak minęły. Od początku widać też, że zmaga się z problemem alkoholowym, a do tego jest niestabilna emocjonalnie i ma autodestrukcyjne skłonności. A w tle jest dominująca despotyczna matka oraz młodsza przyrodnia siostra.

Ostre przedmioty to dość koszmarny i klaustrofobiczny obraz małej mieściny na środkowym zachodzie, kojarzący się nieco z kultowym „Miasteczkiem Twin Peaks”. Pomimo powolnego tempa akcji i meczących retrospekcji, trudno się od serialu oderwać.

Print Friendly, PDF & Email