Kto czyta, nie błądzi.

Barbie

Barbie Obálka knihy Barbie
Greta Gerwig, Noah Baumbach
Komedia
HBOMAX
2023
film
Greta Gerwig
Margot Robbie, Ryan Gosling, America Ferrera, Ariana Greer
Noah Baumbach, Greta Gerwig, Toby Emmerich,

Barbie żyje w Barbie Landzie, w którym wszystko jest doskonałe, ale pewnego dnia okazuje się, że ma dziwne smutne myśli, a na jej udach pojawił się cellulit. Postanawia się udać do Real World, czyli prawdziwego świata, aby podjęć konieczną interwencję. Wyrusza z nią także Ken.

Musiałem poczekać, aby obejrzeć „Barbie”, bo z przyczyn obiektywnych nie mogłem iść do kina. Wreszcie film z Margot Robbie w tytułowej roli pojawił się w serwisie HBOMAX. Towarzyszy jej Ryan Gosling w roli Kena i dla tych, którzy uwielbiają celebryckie sławy aktorskie, będzie to gratka. Fabuła aktorskiej wersji filmu o sławnej lalce miała być nieco bardziej serio i nadać bohaterce nieco inny, głębszy kształt ideowy.

Barbie żyje w idealnym doskonałym świecie, w krainie zwanej Barbie Land. Wszystko jest tam doskonałe i jednocześnie czysto umowne, więc w prawdziwym świecie chcąc napić się wody, wylewa ją na siebie. W jej świecie płyny były umowne. Jednak dlaczego bohaterka filmu opuściła swą doskonałą krainę? Otóż pewnego dnia okazało się, że ma smutne myśli i nie wszystko wychodzi jej tak doskonale, a na dodatek na udach zauważyła cellulit. Jedna ze starych lalek uświadomiła jej, że przyczyną są smutne emocje dziewczynki, która w prawdziwym świecie bawi się lalką.

Prawdziwy świat okazał się rozczarowaniem. Firma Mattel jest takim chochołem i symbolem złej korporacji, ale nie do końca, bo przecież musi być śmiesznie, a zło nie może być zbyt potężne. Barbie ze smutkiem zobaczyła, że w prawdziwym świecie rządzą mężczyźni. Towarzyszący jej Ken zaś odnotował to z entuzjazmem. Czym prędzej czmychnął do Barbie Landu, by przekształcać go w Ken Land i wprowadzać dość karykaturalną wersję patriarchatu.

Najlepszą sceną w filmie jest aluzja do „Odysei kosmicznej 2001”. Scena w której Barbie występuje w roli czarnego monolitu, a tabuny dziewczynek rozwalają stare lalki, które nadawały się jedynie do zabawy w mamę. Bo były bobasami. Najgorsza scena to scena ostatnia w filmie, gdy bohaterka przybywa na umówioną wizytę u ginekologa. To ma oznaczać, że wreszcie jest prawdziwą kobietą. Nieco rozczarowująca puenta. To na tym kończą się te gadki o feminizmie?

Print Friendly, PDF & Email