Autorski przewodnik kulturalny

Nie otwieraj oczu

Nie otwieraj oczu Obálka knihy Nie otwieraj oczu
Josh Malerman
horror
Netflix
2018
film
Susanne Bier
Sandra Bullock, John Malkovich, Trevante Rhodes

Niepokojący horror, którego oryginalny tytuł brzmi "Bird Box". Na świecie dochodzi do niezwykłej i strasznej apokalipsy. Coś powoduje, że ludzie popełniają samobójstwa tak, jakby byli w jakimś transie. Jedynym ratunkiem jest zamknięcie oczu. Nieliczni ludzie przeżywają, zamykając się w domach, zasłaniając okna lub zakładając opaski, gdy muszą wyjść. Po kilku latach okazuje się, że jest enklawa, gdzie ludzie żyją. Tytułowa bohaterka udaje się z dwojgiem dzieci w niebezpieczną podróż.

To kolejna produkcja Netflixa i choć nie osiąga wysokich ocen, to okazuje się, że już w pierwszym tygodniu dostępności film obejrzało ponad 45 milionów osób. Jest to rozrywka głównie dla fanów horroru. Jednak ogląda się ciekawie, więc nikt nie powinien się czuć znużony akcją.

Życie bez zmysłu wzroku jest ciekawą koncepcją. Bohaterowie nie mogą otworzyć oczu poza zamkniętymi i zaciemnionymi pomieszczeniami, ponieważ jakaś tajemnicza siła przejmuje panowanie nad ludzką osobowością i każe ludziom popełniać samobójstwa. Początkowo wydaje się, że będzie to raczej fantastyka. Jednak, gdy owa niesamowita siła dostaje się do umysłu jednej z postaci za pośrednictwem ekranu monitoringu, domyślamy się, że to jednak horror.

Jedyną niekonsekwencją, jest to, że pomimo śmierci prawie całej ludzkości i apokaliptycznej wręcz rzeczywistości, grupa bohaterów zamknięta w jednej z willi w podmiejskiej dzielnicy wciąż ma prąd i wodę. I trwa to wiele miesięcy.

Warto zwrócić uwagę na dwie świetne role. Główną Sandry Bullock i drugoplanową Johna Malkovicha. W wykonaniu tego ostatniego świetny żart, aluzja do współczesnej Ameryki i polityki Trumpa. Mężczyzna wznosi toast za to, że koniec świata mogą uczynić znowu wielkim (słynne great again).

Print Friendly, PDF & Email