Autorski przewodnik kulturalny

Spadek

Spadek Obálka knihy Spadek
Vigdis Hjort
powieść obyczajowa
Wydawnictwo Literackie
2018
książka, epub, mobi
368

"Spadek" to powieść o trudnych relacjach w rodzinie. Zaczyna się pozornie banalnie. Rodzice są już starzy i chcą podzielić majątek. Dwie siostry otrzymują letnie domki na wyspie, zaś trzecia siostra i brat rekompensatę finansową, która jednak nie bardzo przystaje do wartości domków. Zaczyna się konflikt. Jednak tak naprawdę nie chodzi w nim o dobra materialne, ale o tajemnicę, która tę rodzinę dręczyła od lat. Bohaterka opowiada nam tę historię w powolnym rytmie, po kolei odsłaniając kolejne bolesne tajemnice.

To nie jest książka, którą się czyta łatwo. Narracja kuleje. Problemy przedstawiane przez bohaterkę wydają się mało zrozumiałe. Mamy w tej powieści do czynienia z narracją pierwszoosobową, a więc przypomina to swego rodzaju pamiętnik. Zagłębiając się w kolejne przeżycia i wspomnienie niemłodej już kobiety, która ma własne dzieci i wnuki, z trudem usiłujemy zrozumieć, jaki problem naprawdę występuje w jej relacjach z wiekowymi już rodzicami.

Paskudna rodzinna tajemnica została przysłonięta pozornie dobrymi relacjami, rodzinnymi obiadami, rozmowami o niczym i udawaniem, że wszystko jest w porządku. Dwie młodsze siostry faktycznie niewiele wiedzą, ale też nie zrobiły nic, żeby poznać prawdę. Brat zachowuje dystans, zaś narratorka praktycznie zerwała kontakty z rodzicami. Dopiero, gdy wychodzi sprawa spadku, domek z kart, tak pieczołowicie budowany przez seniorkę rodu, zaczyna się walić. Dopiero śmierć ojca uwalnia prawdę, którą bohaterka musi wykrzyczeć, choć nikt nie chce jej słuchać.

Oceniając w kategoriach literackich należy stwierdzić, że ta książka jest męcząca, sprawia wrażenie niedopracowanej, chropowatej i monotonnej. Jednak taka miała być. Chodziło o to, by pokazać jak długi jest i trudny proces dochodzenia do prawdy po traumatycznym dzieciństwie. Tylko pozornie bohaterka jest kobietą dającą sobie rade w życiu. Tak naprawdę wszystkie jej wybory życiowe naznaczone są tajemnicą z dzieciństwa. W Norwegii podejrzewano nawet, że autorka opisuje swą własną historię. Na pewno nie jest to lektura dla każdego.

Print Friendly, PDF & Email