Kto czyta, nie błądzi.

Podróżnicy

Podróżnicy Obálka knihy Podróżnicy
fantastyka, science-fiction
Netflix
2016
serial (3 sezony)
Andy Mikita, William Waring, Nick Hurran, Martin Wood
Eric McCormack, MacKenzie Porter, Nesta Cooper, Jared Abrahamson, Reilly Dolman
Eric McCormack

W dalekiej przyszłości bohaterowie serialu stanowią ostatnich reprezentantów rodzaju ludzkiego, dlatego też aby temu zapobiec znajdują sposób na przeniesienie swoich świadomości do XXI wieku. Posiadając sporą wiedzę na temat tego, co przyniesie im los, nie mają łatwego zadania, ponieważ nowe życie sprawia im niejedną trudność. Ich zadaniem jest uratować świat.

Fantastyka z motywem podróży w czasie to mój ulubiony gatunek. Zarówno w literaturze, jak i w filmie. Chyba zresztą nie jestem jakimś wyjątkiem. W literaturze ten motyw pojawił się bardzo dawno, bo już w wieku osiemnastym. Jedną z najsłynniejszych powieści jest słynna Opowieść wigilijna Dickensa, w której bohater zostaje przeniesiony zarówno do przeszłości , jak i przyszłości. Jednak dopiero Wehikuł czasu autorstwa Herberta George’a Wellsa jest pierwszą powieścią science-fiction opartą na tym motywie. W filmie z kolei największe superprodukcje z Terminatorem na czele również wykorzystują motyw podróży w czasie.

Bohaterowie serialu są jedną z wielu grup wysłanych z odległej przyszłości do XXI wieku, by uratować świat. Świat przyszłości jest bowiem na skraju zagłady i gdy tylko technologia na to pozwoliła ludzie opracowali sposób na cofanie się do dawnych wieków. Jednak tylko do czasów, w których istnieją komputery, internet i bazy cyfrowych danych. Przesyłana jest ludzka osobowość w ciała ludzi, którzy mają umrzeć. Bohaterowie mają do wypełnienia wiele misji, które mają uratować Ziemię, lecz ostateczne zwycięstwo nie jest łatwe.

Wyobraźmy sobie charyzmatycznego polityka o faszyzujących, ksenofobicznych poglądach. W przyszłości stanie się groźny. Ruch, który stworzy, będzie dążył do wojny. Można go łatwo skompromitować, ma nieprzystające do konserwatywnego wizerunku skłonności seksualne. Można go skompromitować. Przyszłość się zmieni. Jednak ośmieszony i upokorzony polityk zabija swą rodzinę – żonę z kilkorgiem dzieci, a następnie sam popełnia samobójstwo. Podróżnicy miewają takie problemy. Czy na pewno wybrali mniejsze zło? Czy można to jakoś wyliczyć? Do fundamentalnych problemów dochodzą zwyczajne i codzienne. Przecież ludzie, których ciała przejęli, mają swoje życiowe zadania, pracę, rodziny.

Print Friendly, PDF & Email