Kto czyta, nie błądzi.

Więzień nieba

Więzień nieba Obálka knihy Więzień nieba
Cmentarz zapomnianych książek
Carlos Ruiz Zafón
dramat, historia, romans
Muza
2017
książka, epub, mobi
416

Bohaterem tej części znów jest Daniel Sempere, ale też pojawia się nazwisko kolejnego pisarza, który w skomplikowanej intrydze będzie jeszcze miał swą rolę do odegrania. Fermín Romero de Torres, zagadkowy przyjaciel młodego Daniela, choć może bardziej anioł stróż, musi Danielowi wyjawić pewne mroczne tajemnice. Chcąc nie chcąc, opowieść zatacza kolejne kręgi i wraca do ponurej przeszłości z czasów wojny domowej. Dawne dzieje Fermina, dawne dzieje rodziny Sempere, demoniczny dyrektor więzienia Montjuic i tragiczny los matki Daniela. Wszystko to splata się w nierozerwalną intrygę, która niby to znajduje rozwiązanie. Jednak sam autor daje nam do zrozumienia, że historia się jeszcze nie kończy.

Podczas lektury książek z cyklu Cmentarz zapomnianych książek Carlos Ruiz Zafón za każdym razem opowiada nam niby tę samą historię. Wielokrotnie powtarzają się te same nazwiska. Po raz kolejny przyglądamy się przygodom bohaterów, których już poznaliśmy. Choć za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego. Autor twierdzi, że książki można czytać w dowolnej kolejności, bo każda jest osobną historią, ale czy na pewno tak jest? Przeczytajmy zatem powieść „Więzień nieba”.

Niektóre z opowieści toczą się w pewnym sensie obok głównego nurtu wydarzeń. Gdy w powieści Cień wiatru obserwujemy detektywistyczną pasję Daniela, która każe mu rozwiązać dramatyczną zagadkę romansu pisarza Juliana Caraxa, zapominamy chwilami o problemach dnia codziennego. Po chwili jednak pojawiają się groźne tajemnice świata realnego, które nie pozwalają zapomnieć rzeczywistości.

„Więzień nieba” z jednej strony opowiada o tragicznych losach poznanego w Grze anioła pisarza Davida Martina, a z drugiej o przeszłości, która w tajemniczy sposób upomina się o innego z bohaterów Fermína Romero de Torres. Zaś Daniel dowiaduje się o tragicznym losie swej matki i co ją łączyło z niezrównoważonym pisarzem. Bohaterowie być moze chcieliby żyć spokojnie na uboczu wielkich wydarzeń, ale nie jest to możliwe.

Print Friendly, PDF & Email