Autorski przewodnik kulturalny

Siedem śmierci Evelyn Hardcastle

Siedem śmierci Evelyn Hardcastle Obálka knihy Siedem śmierci Evelyn Hardcastle
Stuart Turton
kryminał
Albatros
2019
książka, epub, mobi
544

Bohater zjawia się wśród gości zaproszonych do Blackheath i wkrótce dowiaduje się, ze ma szczególne zadanie. Ma do dyspozycji osiem kolejnych wcieleń, aby odkryć, kto popełnia morderstwo na córce gospodarzy Evelyn Hardcastle. Mamy jednocześnie zagadkę kryminalną i elementy fantastyki. Kolejne postaci, których świadomość bohater przejmuje, mają swoje zalety i wady, które czasem pomagają, a czasem przeszkadzają w śledztwie.

Jeden z najciekawszych debiutów ostatnich miesięcy. Kryminał, ale bardzo nietypowy. Bohater pojawia się znikąd, nie pamięta kim jest. Nie wie też gdzie jest. Jednak już wkrótce się dowiaduje. Jego zadaniem jest wcielanie się w kolejnych osiem osób i przeżywanie tego samego dnia, aby ustalić, kto zamordował Evelyn Hardcastle. Kolejne wcielenia niewiele zmieniają w powtarzającym się wciąż od nowa dniu. Ewelyn Hardcastle ginie wieczorem.

Pomyślałem sobie, że ta książka nieco przypomina ostatnie interaktywne dzieło ze stajni Netflixa, czyli Black Mirror – Bandersnatch. Widz przekonuje się, że różne wersje zdarzeń nie różnią się tak wiele, jak mogłoby się wydawać. A liczba możliwych mutacji jest ograniczona. Z drugiej strony już po pierwszych stronach mamy wrażenie podobieństwa do innego odcinka Black Mirror. Mam na myśli część zatytułowaną White Christmas, w której mamy do czynienia z wariacjami czasu w zmieniającej się rzeczywistości wirtualnej.

Jednak to podobieństwo szybko okazuje się pozorne, bowiem akcja tego kryminału rozgrywa się w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Nikt nie tworzyłby ludziom wizji rzeczywistości sprzed stu lat, bo mentalne różnice byłyby zbyt duże. Cóż zatem pozostaje? Czym jest ten świat, w którym bohater musi rozwiązać zagadkę kryminalną? Tak może wyglądać piekło w wersji dla psychologów lub jakiś eksperyment prowadzony przez istoty, które traktują ludzi, jak pionki na szachownicy.

„Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” to książka skłaniająca do tego, by czytać ją z notesem i ołówkiem w ręku, aby notować kolejne zaskakujące fakty wychodzące na jaw. Skomplikowana jest sieć intryg i pozorów rozpostarta nad życiem podupadającej angielskiej arystokracji sprzed stu lat. Wydaje się, że to właśnie gorset hipokryzji powoduje, że uwalniają się najgorsze instynkty i budzą demony.

Print Friendly, PDF & Email