Kto czyta, nie błądzi.

Igrając z ogniem

Igrając z ogniem Obálka knihy Igrając z ogniem
Tess Gerritsen
thriller psychologiczny
Albatros
2017
książka, epub, mobi
320

Julia Ansdell jest amerykańską skrzypaczką. Kończąc występy we Włoszech w wolnej chwili zagląda do rzymskiego antykwariatu. Kupuje tam książkę, w której znajduje kartkę z nutami dziwnie niepokojącej melodii. Od tego momentu wszystko w jej życiu przestaje być normalne. Niepokojące wydarzenia powodują, że bohaterka - niepewna nawet swojej własnej percepcji - musi się udać do Włoch, aby dotrzeć do prawdy, której źródła leżą w wydarzeniach sprzed ponad pół wieku i tragedii, która rozegrała się w Wenecji.

Igrając z ogniem to jedna z bardziej interesujących powieści Tess Gerritsen. Nie jest to stricte kryminał, lecz sensacyjna i przyprawiająca o dreszcze opowieść, której źródeł należy szukać wiele lat wcześniej w tragedii, która zaczęła się w Wenecji. Myśląc o Drugiej Wojnie Światowej i nieludzkich zbrodniach nazistów, zwykle mamy na myśli Niemców. Zapominamy, że faszyzm narodził się we Włoszech i tam również dokonywały się zbrodnie podyktowane antysemityzmem. Holokaust odbywał się również we Włoszech.

Julia Ansdell, która kupuje w rzymskim antykwariacie starą książkę, znajduje w niej nuty niepokojącej i dramatycznej melodii. Zaczyna być przekonana, że ta melodia ma nadnaturalne i złe moce, gdy ktoś ją gra. Ponieważ bliscy uważają, że z psychiką bohaterki dzieje się coś niedobrego, uznaje ona, że musi wrócić do Włoch, by odkryć tajemnicę.

Równolegle do współczesnej opowieści czytelnik poznaje losy młodego skrzypka i kompozytora żydowskiego pochodzenia, który jest synem znanego lutnika i mieszka w Wenecji. Są to późne lata trzydzieste, a wkrótce potem zaczyna się wojna. Większość ludzi pochodzenia żydowskiego nie wierzy w najgorsze, które nadchodzi, nie chcą wyjechać z Włoch, bo nie mają innej ojczyzny. Tragiczne losy Lorenza i współczesne losy Julii splatają się za sprawą utworu zatytułowanego walc konających.

Zanim zagadki dotyczące bohaterów powieści się rozwikłają, czytelnik będzie miał do czynienia z wieloma mrożącymi krew w żyłach wydarzeniami. Podobnie jak w powieściach kryminalnych nic tu nie jest takie, jak na początku się wydaje, a mnożenie zagadek jest chyba znakiem rozpoznawczym autorki. Zdecydowanie warto polecić tę książkę, nie tylko jako doskonały thriller psychologiczny, ale również ze względu na jej walory edukacyjne.

Print Friendly, PDF & Email