Kto czyta, nie błądzi.

Chirurg

Chirurg Obálka knihy Chirurg
Rizzoli/Isles
Tess Gerritsen
kryminał, thriller
Albatros
2016
książka, epub, mobi
384

Powieść Tess Gerritsen "Chirurg" stała się podstawą popularnego serialu amerykańskiego, który w Polsce prezentowany był pod tytułem "Partnerki". Akcja powieści oparta jest na popularnym w thrillerach motywie seryjnego zabójcy. Detektywi Thomas Moore i Jane Rizzoli prowadzą śledztwo w sprawie zabójcy, który morduje kobiety, a przed pozbawieniem ich życia z chirurgiczną precyzją wycina im na żywo i bez znieczulenia macice.

Ta powieść to pierwszy tom cyklu Tess Gerritsen znanego jako Rizzoli & Isles. Bohaterkami są detektyw wydziału zabójstw – Jane Rizzoli oraz Maura Isles – patolog sądowy. Pomysł żeńskiego duetu w kryminalistyce spodobał się na tyle, że na podstawie cyklu powstał popularny serial telewizyjny, który doczekał się chyba już siedmiu kolejnych sezonów. Oczywiście tylko początkowe odcinki oparte były na powieściach Tess Gerritsen.

W powieści „Chirurg” pojawia się pierwsza z bohaterek, policjantka wydziału zabójstw, która wraz z detektywem Thomasem Moore’m prowadzi śledztwo w sprawie odrażających zbrodni popełnianych na kobietach. Media ochrzciły zbrodniarza „chirurgiem” ponieważ wycina kobietom macice z chirurgiczną wręcz precyzją. Na żywo i bez znieczulenia, a potem je zabija. Podobne zabójstwa miały miejsce dwa lata wcześniej w Savannah. Jednak sprawca został zabity przez niedoszłą ofiarę.

Czy zatem mamy do czynienia z naśladowcą? Napadnięta przez poprzedniego sprawcę doktor Catherine Cordell zastrzeliła go. Wyjechała do Bostonu, gdzie pracuje, a tymczasem identyczne zbrodnie zaczynają się w Bostonie. Lekarka nie czuje się bezpiecznie, a detektywi dochodzą do wniosku, że bostońska fala zbrodni ma związek z jej osobą.Powieść trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatnich stron. Element zaskoczenia – tak ważny w kryminałach – rozegrany jest mistrzowsko.

Tess Gerritsen publikuje swe powieści od 1987 roku i jest znana jako autorka, której utwory w rozmaity sposób wiążą się ze środowiskiem medycznym. Nic dziwnego, skoro z wykształcenia jest lekarką. Powieść „Chirurg” także ma takie związki. Jednak drugim charakterystycznym elementem tej książki jest wątek kobiety wykonującej tzw. męski zawód. Gdy nie tylko koledzy z pracy, ale nawet rodzina Jane Rizzoli nie traktują poważnie jej pracy w policji. Policjantka czuje, że musi być lepsza niż inni, by zasłużyć sobie na ich szacunek.

Print Friendly, PDF & Email