Autorski przewodnik kulturalny

Kaszubska szkoła na wzgórzu

Szkoła na wzgórzu Obálka knihy Szkoła na wzgórzu
Sebastian Imielski
kryminał, thriller
Sumptibus
2016
książka, epub, mobi
400

Trzydziestoletni nauczyciel polonista postanawia zmienić swe życie. Opuszcza trójmiejską aglomerację i zaczyna pracę w szkole na Kaszubach. Liczy na wiejski bezwład i święty spokój. A tymczasem zostaje wplątany w skomplikowaną intrygę kryminalną. Okazuje się, że morderstwa zdarzają się również na prowincji, a ich rozwikłanie może być skomplikowane i niebezpieczne.

Bohater powieści “Szkoła na wzgórzu” to nauczyciel, który uczy języka polskiego. Aby odciąć się od przeszłości i nieszczęśliwych wydarzeń w życiu osobistym, znajduje zatrudnienie w niewielkiej miejscowości na Kaszubach. Liczy na to, że jakiś czas popracuje w spokoju, stanie znów na nogi i zmieni swe życie. Niestety. O jego nowym miejscu pracy i zamieszkania można powiedzieć wszystko, ale bohater nie zazna spokoju, ani nudy.

Powieść wciąga. Wątek współczesny związany z tajemniczym zaginięciem uczennicy splata się z podobną sprawą sprzed trzydziestu prawie lat. Bohater rozwiązuje zagadkę kryminalną wspólnie z dziennikarzem lokalnej pomorskiej gazety. Jaki związek z tymi sprawami mają postaci z prowincjonalnej miejscowości, którym się wcale nie pali do wyjaśniania czegokolwiek? Mamy klasyczny układ – obcy próbuje wydobyć na jaw od dawna skrywane grzechy lokalnej społeczności. Cóż, nie ma co liczyć na sympatię miejscowych.

“Szkoła na wzgórzu” to powieść warta zauważenia także ze względu na umiejscowienie akcji. Mało jest w polskiej literaturze utworów konkretnie związanych z rzeczywistymi miejscami na mapie. Wśród kryminałów na pewno prym wiedzie Robert Małecki z trylogią rozgrywającą się w okolicach Torunia. Tutaj mamy Kaszuby, choć prawdę powiedziawszy chwilami czułem pewien niedosyt realizmu tych prowincjonalnych dekoracji.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code