Autorski przewodnik kulturalny

Skalpel

Skalpel Obálka knihy Skalpel
Rizzoli/Isles
Tess Gerritsen
kryminał, thriller
Albatros
2016
książka, epub, mobi
400

Druga część cyklu rozpoczynającego się słynną już powieścią "Chirurg". Policjantka Jane Rizzoli rozwiązała sprawę mordercy zwanego chirurgiem. Sama omal nie przypłaciła tej sprawy życiem. Tymczasem jej partner detektyw Thomas Moore i niedoszła ofiara pierwszego mordercy doktor Catherine Cordell są parą i mieszkają w Londynie. Jane ma innych współpracowników, a zbrodnie o bardzo podobnym modus operandi znów się pojawiają. A przecież Warren Hoyt jest w więzieniu. A dokładniej był, bo właśnie uciekł.

Andrew Capra – pierwszy zabójca – nie żyje. Został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell, ale chirurg znów się pojawił. Tym razem był to Warren Hoyt. Lecz przecież Jane Rizzoli ujęła przestępcę i posłała go do więzienia, w którym spędzi resztę życia. Tymczasem badając sprawę tajemniczych zwłok, które nagle pojawiły się na bostońskiej ulicy, policjantka zostaje wezwana na inne miejsce zbrodni. To już wygląda jak koszmar. Znów pojawia się morderca kobiet. Sposób popełniania zbrodni wskazuje na to, że jest to znów seryjny zabójca. Na dodatek schemat zbrodni wskazuje, że może to być naśladowca „chirurga” czyli Warrena Hoyta.

Tak zaczyna się kolejny tom z serii przygód detektyw Jane Rizzoli. Jest to kolejna mrożąca krew w żyłach historia, którą trudno odłożyć w trakcie czytania. Wzorowo poprowadzona intryga, seryjny zabójca, ktorego prawdziwym celem jest właśnie tropiąca go policjantka. Każdy miłośnik thrillerów będzie usatysfakcjonowany. Podczas lektury tej książki nikt się nudzić nie będzie. Chociaż malkontent taki – jak ja – stwierdzić może, że prawdopodobieństwo znalezienia się nawet w dużym amerykańskim mieście w ciągu trzech lat trzech powiązanych ze sobą psychopatów, jest naprawdę niewielkie.

Oprócz wątku kryminalnego w powieści jest coś więcej. Autorka ciekawie ukazuje sytuację kobiety w typowo męskim dotychczas zawodzie policyjnym. Jane Rizzoli jest postacią wielowymiarową. Można ja polubić lub nie, ale nie jest to postać schematyczna. Pojawia się w powieści także wątek polityczny. Mamy do czynienia w powieści z zabójcą całkowicie anonimowym, ponieważ kiedyś tę anonimowość zapewniła mu CIA. Wraz z bohaterami powieści zaczynamy się zastanawiać nad tym, gdzie powinny się kończyć możliwości i przywileje tajnych służb. W Stanach Zjednoczonych jest to jeden z istotnych problemów politycznych także teraz.

Podsumowując. Duży plus za ciekawą akcję i wartką narrację. Także za ciekawą i niejednoznaczną bohaterkę. Niewielki minus za pewną sztampowość i powtarzalność wątku kryminalnego. Mimo drobnych braków, książka warta polecenia.

Print Friendly, PDF & Email