Autorski przewodnik kulturalny

Matrix Zmartwychwstania

Matrix Zmartwychwstania Obálka knihy Matrix Zmartwychwstania
Matrix
Lana Wachowski, Aleksandar Hemon, David Mitchell
science fiction
HBOMAX
2021
film
Lana Wachowski
Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Yahya Abdul-Mateen II, Jonathan Groff, Jessica Henwick, Neil Patrick Harris,Jada Pinkett Smith
Grant Hill, Lana Wachowski

Thomas Anderson prowadzi pozornie zwyczajne życie, biorąc niebieskie pigułki. Miewa jednak niepokojące przebłyski pamięci, z których zwierza się psychologowi. Spotyka ponownie Trinity i rozpoczyna nową przygodę. [Wikipedia]

Thomas Anderson jest nieco podstarzałym, ale słynnym twórcą gry „Matrix”. Pracuje w gamingowej korporacji, w przerwie na lunch chadza na latte do pobliskiej knajpki urządzonej w starym stylu. Tam się czasem przygląda wpadającej również na kawę kobiecie w jego wieku. To Trinity, która jednak nie pamięta kim jest. On też nie pamięta, że kiedyś był Neo. Bierze niebieskie tabletki, if You know what I mean. Podczas spotkania z menedżerem dowiaduje się, że w planie jest sequel „Matrixa”. I tak się to zaczyna „Matrix Zmartwychwstania”.

U schyłku poprzedniego tysiąclecia, gdy filmy oglądało się głównie w kinie lub z płyt DVD, wypożyczyłem sobie krążek z pierwszym „Matrixem”. Ustawiłem sobie fotel na przeciwko komputerowego ekranu Sony Trinitron. Miał 21 cali, więc na tamte czasy to było coś. Podłączyłem pożyczony pięciokanałowy zestaw głośników z subwooferem. I zacząłem oglądać. To była jazda. Ale jak już wspomniałem, to było poprzednie tysiąclecie.

„Matrix Zmartwychwstania wyreżyserowała Lana Wachowski. Scenariusz napisała wspólnie z Davidem Mitchellem, tym od Atlasu chmur. To nie pomogło. Była również producentką filmu i to również filmowi nie pomogło. Podczas oglądania tego sequelu po prostu chce się spać. Trinity i Neo są nieprzekonujący, widać już, że chcieliby być na emeryturze, a tym czasem jakaś grupa młodszych fascynatów chce ich zmusić do wygibasów. Przekonująco wypada Neil Patrick Harris, to ten, który był Doogie Howserem małoletnim lekarzem medycyny. Jako psychoanalityk pięknie pokazuje, dlaczego nigdy nie miałem zaufania do psychoanalityków.

Nikt na ten sequel nie czekał. Matrix był zamkniętą całością. Jak uczy nas historia, zmartwychwstania są passe. Same z nimi problemy.

Print Friendly, PDF & Email