Kto czyta, nie błądzi.

Lucy

Lucy Obálka knihy Lucy
Luc Besson
fantastyka, science-fiction
Netflix
2014
film
Luc Besson
Scarlet Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi, Amr Waked
Marc Shmuger, Virginie Besson-Silla

Studentka, która przybyła na Tajwan studiować, więcej imprezuje, niż uczy się. Przypadkowo zostaje wplątana w aferę narkotykową. Gdy przez przypadek narkotyki dostają się do jej organizmu, okazuje się, że powodują swoistą akcelerację jej mózgu.

Trzeba przyznać, że Luc Besson umie w kino akcji. Produkcja z 2014 roku zatytułowana „Lucy” jest tego niezłym przykładem. Kanwą filmu jest pomysł, że człowiek wykorzystuje w najlepszym wypadku kilkanaście procent swego mózgu, a reszta leży gdzieś tam odłogiem i czeka, aż wejdziemy na wyższy stopień rozwoju. Niestety ten pociągający pomysł, w ciągu ostatnich kilkunastu lat oblał weryfikację naukową. Nie mamy zapasowych synaps, które w jakiś szczególny sposób dałoby się uruchomić i spowodować, ze przeciętny Kowalski stałby się geniuszem.

Jednak możemy na kilkadziesiąt minut zapomnieć o tym i zanurzyć się w niesamowitą przygodę Lucy. Studentka z zachodniego świata przybywa na Tajwan studiować, ale niespecjalnie jej to idzie. Więcej oddaje się uciechom ciała, niż ducha. Poderwany niedawno facet zmusza ją by zaniosła tajemniczą walizeczkę do hotelu. Tam okazuje się, że spotyka ją wątpliwa przyjemność zostania przymusową kurierką narkotykową. Gdy zaszyty w jej brzuchu narkotyk dostaje się do jej organizmu, zaczyna się jazda bez trzymanki.

Nagle mózg dziewczyny zaczyna podlegać błyskawicznej ekceleracji. Zamiast wykorzystywać jak wszyscy marne 10% możliwości, ona zmierza ku 100%. Oczywiście szybko zdaje sobie sprawę z tego, że to będzie też koniec jej egzystencji. Przynajmniej w normalnym ludzkim rozumieniu.

Zanim to jednak nastąpi, musi się koniecznie spotkać z profesorem zajmującym się teoriami o mózgu, a także zająć się ścigającymi ją przedstawicielami chińskiej mafii narkotykowej. Od tego momentu akceleracja przygód jest wyjątkowo gwałtowna. Może to nie jest arcydzieło kinowe, ale nudzić się nie sposób. I jeśli będziemy pamiętać, że to w końcu kino rozrywkowe, nie będziemy odczuwać rozczarowania.

Print Friendly, PDF & Email