Autorski przewodnik kulturalny

Mesjasz

Mesjasz Obálka knihy Mesjasz
Michael Petroni
dramat, political fiction
Netflix
2020
serial (10 odcinków)
James McTeigue
Mehdi Dehbi, Michelle Monaghan, Stefania LaVie Owen, Tomer Sisley, Anna Iguero
Michael Petroni, James McTeigue

W targanej wojną Syrii dochodzi do cudu. Ogromna burza piaskowa powstrzymuje atak islamskich radykałów. Tysiące ludzi są przekonane, że uczynił to młody prorok, który pojawił się znikąd. Ruszają za nim na pustynię, a on doprowadza ich do najeżonej drutem kolczastym granicy z Izraelem. Kilka dni później człowiek okrzyknięty Mesjaszem pojawia się w USA.

„Mesjasz” to kolejna produkcja Netflixa, która wzburzyła nie tylko środowisko miłośników seriali. Z różnych stron dochodziły plotki, że w różnych krajach przedstawiciele różnych religii wyrażają swe oburzenie i być może będą żądać wycofania serialu. Skoro w serialu pojawia się Mesjasz, to nieuchronnie musi to dotyczyć chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Dla religijnych fanatyków samo podjęcie tematyki religijnej jest najczęściej wystarczającym powodem do oburzenia. Zanim jeszcze serial się pojawił, niektórzy uważali, że będzie antychrześcijański, inni zaś, że antymuzułmański.

Akcja serialu rozpoczyna się w Syrii. Potężna burza piaskowa udaremnia ofensywę islamskich radykałów, zmusza ich do wycofania. Tysiące ludzi uważają, że dokonał tego Al-Mesih. Człowiek ten pojawia się znikąd, przemawia językiem Koranu i wkrótce prowadzi swych zwolenników przez pustynię. Niektórzy nazywają go bluźniercą, który przeinacza słowa świętej księgi, inni wierzą, że jest przybyłym ponownie prorokiem Jezusem. Niektórzy pytają go wprost, ale on sam nigdy nie nazywa siebie Mesjaszem. Mówi, że wypełnia wolę Boga. Mówi o sobie, że przynosi wiadomości.

Czy burza piaskowa musi być cudem? A czy jest cudem uratowany z tornada kościół w Teksasie? Kilka dni później aresztowany przez Izraelczyków Mesjasz znika i pojawia się właśnie w Teksasie tuż po przejściu tornada. Zyskuje tysiące zwolenników. W tym samym czasie tajne służby Izraela i amerykańskie CIA prowadzą gorączkowe dochodzenie. Kim jest człowiek zwany Al-Mesiah? Muzułmańskim prorokiem? Chrześcijańskim lub żydowskim Mesjaszem? On sam nie nadal nie mówi, kim jest.

Główną rolę w serialu odgrywa agentka CIA i współpracujący z nią przedstawiciel tajnych służb Izraela. Szybko zaczynamy rozumieć, że nawet gdyby pojawił się prawdziwy Mesjasz, to natychmiast stałby się wrogiem numer jeden dla każdej władzy państwowej. Ponieważ element sensacyjny odgrywa w serialu ważną rolę, nie można powiedzieć o akcji nic więcej, nie zdradzając istotnych tajemnic. Spójrzmy jednak na postacie drugoplanowe i na to w co wierzą. Idą za Mesjaszem, więc czegoś oczekują. Jakie są ich intencje?

Print Friendly, PDF & Email