Autorski przewodnik kulturalny

Patrick Melrose

Patrick Melrose Obálka knihy Patrick Melrose
David Nicholls, Edward St. Aubyn
dramat
HBO
2018
miniserial (5 odcinków)
Edward Berger
Benedict Cumberbatch, Jennifer Jason Leigh, Hugo Weaving
Adam Ackland, Benedict Cumberbatch, Helen Flint

Uzależniony od narkotyków i alkoholu Patrick Melrose dowiaduje się o śmierci ojca i udaje się za ocean po jego prochy. W Nowym Jorku odżywają traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Wstrząsający dramat, który pokazuje nam, że zwyrodnialcy, którzy niszczą swoje rodziny, to nie tylko jakiś patologiczny margines nizin społecznych. W serialu mamy do czynienia z rodziną z wyższych sfer.

Miniserial „Patrick Melrose” powstał na kanwie powieści Edwarda St. Aubyna i przedstawia w formie retrospekcji kolejne etapy życia mężczyzny pochodzącego z brytyjskich wyższych sfer. Bohater udaje się za ocean, gdzie zmarł jego ojciec, aby przywieźć do Anglii jego prochy. W nowym Jorku odżywają demony przeszłości, które spowodowały, że bohater jest uzależnionym od narkotyków alkoholikiem.

W kolejnych odcinkach cofamy się do istotnych wydarzeń z dzieciństwa i młodości bohatera. Pojawiają się sceny z wakacji spędzanych w letnim domu we Francji. Ekscesy alkoholowe i narkotykowe młodego Patricka. Przyjęcia wśród przedstawicieli wyższych sfer. Widzimy też sceny z życia małżeńskiego Patricka. I powoli dowiadujemy się coraz więcej o nim samym i patologicznych rodzicach.

„Patrick Melrose” to nie jest kryminał, w którym czekalibyśmy na rozwiązanie zagadki zbrodni. Ponieważ jednak twórcy filmu odkrywają tajemnice bohatera stopniowo i mają w tym swój cel, źle by było, gdyby recenzja ujawniała wszystkie szczegóły. Pięć blisko godzinnych odcinków serialu to nie jest łatwa rozrywka. Film ogląda się ciężko, lecz nie sposób się od niego oderwać. Na uwagę zasługuje świetna kreacja Benedicta Cumberbatcha, który jest jednocześnie jednym z producentów serialu. To kolejna pozycja w ofercie HBO, którą warto obejrzeć.

Print Friendly, PDF & Email