Kto czyta, nie błądzi.

Russian Doll

Russian Doll Obálka knihy Russian Doll
Leslye Headland
komediodramat
Netflix
2019 - 2022
serial
Leslye Headland, Natasha Lyonne
Natasha Lyonne, Charlie Barnett, Elisabeth Ashley, Greta Lee, Chloë Sevigny
Natasha Lyonne, Amy Poehler

Nadia, z zawodu informatyczka, jest wyemancypowaną kobietą mieszkającą w Nowym Jorku. Podczas imprezy urodzinowej, którą organizuje dla niej przyjaciółka Maxine w swoim domu, Nadia wpada w pętlę czasową, wciąż przeżywa te same 24 godziny.

Russian Doll to po polsku matrioszka. Drewniana laleczka, w której w środku znajdziemy mniejszą drewnianą lalkę, a w niej jeszcze mniejszą, a potem jeszcze mniejszą… Tytuł ma symbolizować to, co przydarzyło się Nadii, bohaterce serialu. Kobieta jest na własnej imprezie urodzinowej, którą organizuje jej przyjaciółka, Maxine. W ciągu 24 godzin umiera i budzi się znów zdrowa i cała w łazience u Maxine.

Wkrótce okazuje się, że jej los powiązany jest z Alanem, który wpada w podobną pętlę czasową. Oboje dochodzą do wniosku, że jedynym sposobem jest znalezienie jakiegoś wspólnego momentu, który muszą zmienić, by ciągłe przeżywanie tego samego dnia się zakończyło. Serial przyciąga zabawnymi seriami wydarzeń, choć sam pomysł nie jest nowy. Niegdyś popularny był film z Billem Murrayem, do tego stopnia, że od tytułu filmu sam pomysł pętli czasowej często jest nazywany „dniem świstaka”.

W drugim sezonie Nadia i Alan udają się w dalsze podróże w czasie. Punktem przejścia kontinuum czasowego jest metro. Nadia w swoich podróżach cofa się aż do czasów wojny. Podczas tych podróży jej osobowość wciela się w ciała jej matki i babki. Motywem przewodnim jest tajemnica zaginionych krugerrandów. Nadia uważa, że roztrwoniła je nieodpowiedzialna matka. Pozbawiając ją tym samym szansy na studia.

Sezon drugi Russian Doll jest znacznie poważniejszy niż pierwszy. Z jednej strony zachwycić może klimatem dawnych czasów pokazanych podczas podróży w czasie, z drugiej świetnie dobraną muzyką. Jednak same wydarzenia chwilami są zwyczajnie nudne. Największym atutem serialu była postać głównej bohaterki, a niestety w drugim sezonie zabrakło już tej werwy, humoru i dystansu do świata.

Print Friendly, PDF & Email