Autorski przewodnik kulturalny

Valhalla

Wikingowie Valhalla Obálka knihy Wikingowie Valhalla
Jeb Stuart
Netflix
2022
serial
Niels Arden Oplev, Steve Saint Leger, Hannah Quinn, David Frazee
Sam Corlett, Frida Gustavsson, Leo Suter, Bradley Freegard, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Caroline Henderson, Laura Berlin, David Oakes
Mark Murdoch, Cáit Collins, Jeb Stuart

Akcja rozgrywa się sto lat po wydarzeniach z wikingów , gdy napięcia między wikingami a angielską rodziną królewską osiągają punkt krytyczny, a sami wikingowie ścierają się z powodu sprzecznych wierzeń chrześcijańskich i pogańskich. Bohaterowie - Leif Eriksson i jego siostra Freydís Eiríksdóttir rozpoczynają epicką podróż, która zabierze ich przez oceany i pola bitew, od Kattegat po Anglię i dalej, w walce o przetrwanie i chwałę. Serial przedstawia koniec epoki wikingów.

Serial Wikingowie, prezentowany przez kanał Discovery History, a obecnie dostępny na platformie Netflix, cieszy się niesłabnącą popularnością. Można rzec, że wypromował historię i kulturę skandynawską, ale też zwrócił uwagę na historyczne początki Europy w wielu krajach. Próbą zdyskontowania tego sukcesu jest nowa odsłona przygód wikingów pod tytułem Valhalla. Kolejną opowieść o wikingach dla Netflixa stworzył Jeb Stuart i postarał się, by odtworzyć klimat poprzedniego serialu.

Jednak akcja nowego serialu rozgrywa się sto lat po śmierci Ragnara Lodbroka. To już czasy udokumentowane historycznie i trudniej jest puścić wodze fantazji. Z tego względu głównymi bohaterami serialu stają się postacie bardziej legendarne, niż historyczne. Leif Eriksson i jego siostra Freydis przybywają do Kattegat szukając zemsty na wikingu chrześcijaninie. Konflikty między tymi, którzy przyjęli chrześcijaństwo, a tymi – którzy są poganami – są osią akcji. Stary świat wierzeń nordyckich odchodzi. Przybywa nowa religia i najczęściej ze względów politycznych przyjmują ją kolejni skandynawscy władcy.

„Valhalla” to taka saga o odchodzącym w głąb historii i legend świecie wikingów. Dlatego fragmenty odwołujące się do legend są ciekawsze, natomiast historyczne nieścisłości powodują, że lepiej nie traktować tego serialu poważniej niż „Potopu” Sienkiewicza. Pierwszy sezon nie przynosi żadnych rozstrzygnięć historycznych. Oznacza to, że serial na pewno będzie miał swój dalszy ciąg.

Ponieważ ta produkcja Netflixa ma opowiedzieć historię zmierzchu wikingów, więc pewnie zakończy się bitwą pod Hastings. A to znaczy, że czeka nas sporo odcinków tej sagi. Moim zdaniem jest to serial dla bardzo wiernych fanów. Pozostali widzowie mogą czuć się nieco znudzeni.

Print Friendly, PDF & Email