Autorski przewodnik kulturalny

Iluzjonista

Iluzjonista Obálka knihy Iluzjonista
Gerard Edling
Remigiusz Mróz
kryminał, dreszczowiec
Filia
2019
książka, epub, mobi
528

"Iluzjonista" to powieść, której akcja równolegle rozgrywa się w dwóch epokach. U schyłku PRL prokurator Gerard Edling bierze udział w sprawie, która otrzymuje kryptonim "iluzjonista". Po latach pojawia się naśladowca mordercy z tamtych czasów i były już prokurator znów musi wziąć udział w śledztwie.

„Iluzjonista” jest jednocześnie prequelem i sequelem wcześniejszej powieści autora. Remigiusz Mróz jest niewątpliwie jednym z najbardziej płodnych pisarzy współczesnych. Niektórzy porównują go nawet do Kraszewskiego. Inni zaś wyrażają się o jego książkach z mniejszym entuzjazmem. Nie da się bowiem ukryć, że szybkość wydawania kolejnych powieści często nie idzie w parze z rzetelnością autora.

Gerard Edling jest byłym prokuratorem, który w czasach PRL brał udział w śledztwie, któremu nadano wówczas kryptonim „iluzjonista”. Seryjnym zabójca zabijał kolejnych graczy z brydżowego kółka, a śledczy walcząc z czasem musieli też walczyć z niespodziewanym nadzorem Służby Bezpieczeństwa. Dlaczego tajna polityczna służba interweniowała w sprawie kryminalnej? I czy wówczas złapano mordercę?

Po wielu latach Gerard Edling nie jest już prokuratorem, jednak znów musi się zmierzyć z przestępcą. Pojawia się znów seryjny morderca, który jest naśladowcą „iluzjonisty” z czasów PRL. Pojawiają się w jego modus operandi elementy, które na to wyraźnie wskazują. Edling zostaje poproszony o pomoc. Jednak sytuacja się zmienia, po pewnym czasie śledczy zaczynają traktować go jako podejrzanego. To celowa i perfidna gra zabójcy. Wokół bohatera narasta atmosfera podejrzeń i czuje jak niewidzialna pętla zaciska się na jego szyi. Ma niewiele czasu

Nie trzeba znać poprzedniej powieści Mroza, aby znaleźć przyjemność w lekturze „Iluzjonisty”. W przeciwieństwie do wielu innych powieści tego autora, znajdziemy tu fabularną konsekwencję i dobrze skonstruowaną akcję. Warto przeczytać.

Print Friendly, PDF & Email