Autorski przewodnik kulturalny

Ozark

Ozark Obálka knihy Ozark
Bill Dubuque
kryminał, thriller, dramat
Netflix
2017
serial (3 sezony)
Jason Bateman, Daniel Sackheim, Andrew Bernstein, Ellen Kuras
Jason Bateman, Laura Linney, Julia Garner, Sofia Hublitz, Skylar Gaertner, Peter Mullan, Jason Butler Harner
Aggerate Films Media Rights Capital

Martin Byrde, który jako księgowy współuczestniczył w praniu brudnych pieniędzy na zlecenie meksykańskiej mafii, staje wobec całkiem nowej sytuacji. Jedynym wyjściem, by zachować życie swoje i rodziny jest wyjazd do stanu Missouri, gdzie zakładając nowe biznesy, Martin ma prać ogromne sumy meksykańskich mafijnych pieniędzy.

„Ozark” to jeden z najlepszych seriali na platformie Netflix w ciągu ostatnich kilku lat. Pierwszy sezon został zaprezentowany w 2017 roku, następny rok później, a sezon trzeci pojawił się w 2020 roku z pewnym opóźnieniem. Można sądzić, że z powodów pandemicznych. Dziś już wiadomo, że możemy się spodziewać sezonu czwartego. Marty Byrde i jego żona Wendy stanowią na pierwszy rzut oka zwyczajną amerykańską parę z klasy średniej. On jest księgowym, ona udziela się raczej społecznie w projektach politycznych. Dzieci już podrosły, Wendy czuje się zaniedbana i znudzona. Zaczyna więc zdradzać męża. Marty wynajmuje detektywa i wszystko zmierza do rozwodu.

Jednakże niespodziewana wizyta meksykańskiego zleceniodawcy kończy się śmiercią wspólnika Marty’ego, a on sam by ujść z życiem i ocalić swoją rodzinę proponuje szalony plan. Uda się do stanu Missouri nad jezioro Ozark i tam inwestując w zaniedbanej okolicy wypierze miliony dolarów. Plan wydaje się tak szalony, że zleceniodawca wbrew początkowym zamiarom przystaje nań.

Jednak od samego początku pojawiają się problemy. Najpierw Marty zostaje okradziony. Potem lokalni bandyci czyhają na jego życie. Pranie pieniędzy wcale nie idzie tak łatwo. Miejscowi są przyzwyczajeni do swoich drobnych interesów i traktują bohatera nieufnie. Czas płynie nieubłaganie. Wszystko zmierza do groźnego kryzysu, ale Marty daje sobie radę przy wydatnej pomocy Wendy, a także dzieci, które muszą wtajemniczyć w sytuację.

Każdy kolejny sezon pokazuje bohaterów w skomplikowanych sytuacjach. Gdy pracuje się dla mafii, życie jest zagrożone w każdej chwili. Gdy wydaje się, że już wszystko zmierza w dobrym kierunku, nagle coś się zdarza. Marty i Wendy muszą wciąż rozwiązywać kolejne problemy. Każdy sezon kończy się też zażegnaniem jakiegoś kryzysu w ich pracy i życiu. Mocną stroną serialu są też wyraziste i dobrze umotywowane psychologicznie postaci. Marty wciąż myśli o wyplątaniu rodziny z groźnej sytuacji. Zaś Wendy zaczyna odnajdować w nowych zadaniach przyjemność. Zaczyna się spełniać jako bizneswoman.

Print Friendly, PDF & Email