Autorski przewodnik kulturalny

Marina

Marina Obálka knihy Marina
Carlos Ruiz Zafón
fantastyka, horror
Muza
2009
książka, epub, mobi
301

Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie. Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynująca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzająca co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów. Historię, której dramatyczny finał ma się dopiero rozegrać...

Marina jest powieścią, którą sam autor zakwalifikował do literatury młodzieżowej. Jeśli przyjmiemy za wyznacznik takiej literatury stwierdzenie pewnej pisarki, że literaturę dla dzieci i młodzieży należy tworzyć tak samo, jak tę dla dorosłych, tylko lepiej, to pozostanie zgodzić się z autorem. Bardziej poważnie należy powiedzieć że jest to powieść oscylująca pomiędzy fantastyką a horrorem.

Narrator i bohater powieści – Oscar Drai – jest mieszkańcem Barcelony. Jedną z wielkich zalet powieści jest umieszczenie akcji powieści w realiach tego miasta z lat osiemdziesiątych. Dbałość o realizm miejsca akcji jest ważna. Nie powinno to dziwić, skoro autor wykorzystując autentyczne miejsca oraz ich historię buduje opowieść nawiązującą do najlepszych tradycji fantastycznych.

Historia opowiedziana w powieści zaczyna się dawno temu w czasach, gdy kończyła się wielka wojna, która spustoszyła Europę. Przy czym w sporej części ta opowieść stała się możliwa także dlatego, że Barcelona pozostawała na obrzeżu tych wielkich europejskich tragedii. Jednocześnie w świadomości bohaterów powieści istnieją wydarzenia, które dotyczą samej Barcelony, Katalonii i Hiszpanii. A one również miały wpływ na kształtowanie się tej opowieści.

Jeśli ktoś zastanawia się, czy Marina jako powieść dla młodzieży, warta jest polecenia czytelnikowi dojrzałemu, to powiem, że zdecydowanie tak. Fascynująca Marina, mrożąca krew w żyłach historia i tajemnice Barcelony to doskonały powód do lektury.

Print Friendly, PDF & Email