Kto czyta, nie błądzi.

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie Obálka knihy Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie
dramat, czarna komedia, komediodramat
Lotus Productions, Medusa Film, Leone Film Group, Mediaset, VOD.pl
Paolo Genovese
Marco Giallini, Kasia Smutniak, Edoardo Leo, Alba Rohrwacher, Valerio Mastandrea
Marco Belardi

Grupa starych przyjaciół spotyka się na kolacji, w czasie której mają zamiar podziwiać zaćmienie Księżyca. Postanawiają położyć na środku stołu swoje telefony komórkowe i publicznie odczytywać SMS-y, o ile jakiś nadejdzie podczas wieczoru. To samo dotyczy przychodzących rozmów oraz zdjęć. Nikt nie przewidział, jak potoczy się wieczór i jak SMS-y wpłyną na życie znajomych. Obraz był nominowany w dziewięciu kategoriach do nagrody przyznawanej przez Włoską Akademię Filmową w 2016. Statuetkę przyznano w kategorii dla najlepszego filmu oraz za najlepszy scenariusz. [Wikipedia]

Gdy spotykają się ludzie w średnim wieku, do tego małżeństwa, najczęściej przyczyną ich związków towarzyskich jest wspólna praca albo więzi łączące ich z czasów, gdy byli młodzi. Tak właśnie jest w filmie. Spotykają się dawni kumple z podwórka wraz ze swoimi żonami. Na co dzień wiele ich różni. Jeden jest chirurgiem plastycznym, drugi taksówkarzem. A trzeci pracuje w jakiejś bliżej nieokreślonej firmie, zaś czwarty – rozwiedziony – jest nauczycielem wuefu.

Spotkanie, którego pretekstem jest wspólne podziwianie zaćmienia Księżyca, zaczyna się całkiem niewinnie. Zapewne byłoby kolejnym przyjęciem, na którym goście trochę zjedzą i trochę więcej wypiją. Niestety pani domu wpada na pomysł iście szatański, sama nie zdając sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje będzie miała jej inicjatywa.

Co kryją wasze smartfony?

Towarzystwo na wniosek gospodyni przyjęcia kładzie na stół smartfony i odtąd każdy SMS, wiadomość na WhatsAppie, lub rozmowa mają być widziane i słyszane przez wszystkich. Może nie byłoby tak źle, gdyby nie zamiana dwóch identycznych smartfonów w celu – niestety – ukrycia pewnej tajemnicy. A potem już odkryte tajemnice robią się większe i większe niczym tocząca się kula śnieżna. Facebookowy flirt, który jest przyczyną, iż jedna z pań nie ma na sobie majtek, to przysłowiowy „mały pikuś”. Reszta odkrytych sekretów jest znacznie trudniejsza do zaakceptowania. Macie hasło w swoim smartfonie, kryjecie go przed żoną lub mężem? To może lepiej zacznijcie.

Warto odnotować, że jedną z głównych ról w filmie zagrała aktorka pochodząca z Polski – Kasia Smutniak. I zagrała wręcz koncertowo.

Print Friendly, PDF & Email