Autorski przewodnik kulturalny

Pottsville

Pottsville Obálka knihy Pottsville
Jim Thomson
czarny kryminał
Czarne
2021
książka, epub, mobi
224

Bohaterem tej czarnej komedii kryminalnej jest Nick Corey. Jest on szeryfem niewielkiego amerykańskiego miasteczka Pottsville na tzw. dzikim zachodzie, liczącego sobie zaledwie 1280 mieszkańców w roku 1910. Właśnie w tym bowiem roku rozgrywa się akcja tej niewielkiej powieści.

Jim Thomson, autor powieści „Pottsville” nie jest zbyt popularny w Polsce. I jest to jedna z niewielu książek, które na nasz język zostały przetłumaczone. Wydaje się to dziwne, ale ta książka powstała w 1964 roku i została przetłumaczona dopiero po 57 latach od swojego debiutu. Jeszcze dziwniejsze jest to, że nagle stała się jedną z najwyżej ocenianych nowości wydawniczych. Nie ma innego sposobu, by to ocenić, jak tylko przeczytać książkę.

Akcja powieści rozgrywa się dawno temu w sennym amerykańskim miasteczku liczącym zaledwie 1280 mieszkańców. Szeryfem w miasteczku jest Nick Corey, którego zasadniczą cechą wyróżniającą jest lenistwo. Ambicją Nicka sprowadza się do tego, by pobierać pensję szeryfa i nikomu się nie narażać. To oznacza, że musi przymykać oczy na wszelkie niezgodne z prawem działania mieszkańców. Miłym dodatkiem takiej postawy są łapówki wręczane mu przez niektórych.

W roku 1910, gdy rozgrywają się wydarzenia, Pottsville wygląda jak typowe miasteczko z westernu. Większość mieszkańców porusza się konno lub bryczkami konnymi, a samochody należą do rzadkości. Pewnego dnia szeryf budzi się i postanawia, że musi dokonać zmian. Są bowiem osoby, które są dla niego zmartwieniem i problemem. I tak zaczyna się właściwa akcja powieści.

Osoby, sprawiające kłopoty szeryfowi, zaczynają znikać. Na początek dwóch alfonsów, prowadzących dom publiczny nad rzeką. Płacili szeryfowi haracz, ale nie szanowali go. Ich zwłoki spłynęły z prądem rzeki. A dalej jest już tylko ciekawiej. Szeryf początkowo wydaje nam się głupawym redneckiem, tak samo chyba sądzą mieszkańcy, więc go lekceważą. Lecz w miarę upływu czasu czytelnik musi zweryfikować swoją ocenę. Książkę polecam szczególnie miłośnikom powieści typu noir, którzy najbardziej docenią czarny, a czasem wisielczy humor tej niewielkiej powieści.

Print Friendly, PDF & Email