Autorski przewodnik kulturalny

Iluzja

Iluzja Obálka knihy Iluzja
Cienie przeszłości
Mieczysław Gorzka
kryminał
Bukowy Las
2019
książka, epub, mobi
650

Tym razem komisarz Marcin Zakrzewski musi rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw, których początkowo policja nie łączy ze sobą. Jednak Zakrzewski dochodzi do wniosku, że wiążą się z pewną historią sprzed ponad trzydziestu lat. Policjant zaczyna sobie zdawać sprawę, że jest istotną częścią planu nieuchwytnego zabójcy, którego zaczyna nazywać iluzjonistą.

„Iluzja” to historia pewnego zagmatwanego śledztwa. Morderstwa się zdarzają. Rzadko stykają się z nimi mieszkańcy prowincji, ale w dużym mieście, gdzie krzyżują się losy różnych ludzi, o zbrodnię łatwiej. Czasem łatwo zakwalifikować nagłą śmierć jako wypadek lub samobójstwo. To dla policji niekiedy bardzo kusząca alternatywa. Jednak komisarz Zakrzewski ma szczególny dar dostrzegania powiązań tam, gdzie inni nic nie widzą.

Historia cyklu morderstw dokonywanych w sposób zaplanowany jako pewien łańcuch rewanżu i zemsty wydaje się nieprawdopodobna. Ale ta historia się łączy w doskonałą logiczną całość, choć początkowo wydaje się to niemożliwe. Na domiar złego okazuje się, że Zakrzewski staje się jednym z elementów planu psychopaty, którego policjant zaczyna nazywać iluzjonistą. Dlaczego? Bo traktuje policję jak widzów, których wprowadza w błąd roztaczając przed nimi iluzję, za którą kryją się kolejne powody jego zbrodni.

„Iluzja” niewątpliwie czaruje czytelnika skomplikowaną intrygą i kolejnymi zagadkami, które pojawiają się tak, aby wciąż pobudzać i wzmacniać zainteresowanie czytelnika. Jednak podobnie jak w pierwszej części, wielkim atutem jest doskonałe usytuowanie akcji w realiach istniejącego świata. Jeśli komisarz Zakrzewski podjechał pod świeżo wyremontowany trzypiętrowy budynek z czerwonym spadzistym dachem, w którym mieściła się siedziba lęborskiej policji, to możecie być pewni, że to nie jest zdanie wymyślone ot tak sobie, bo autorowi stylistycznie czerwony kolor pasował.

Drugim atutem powieści jest dbałość o psychologiczne prawdopodobieństwo postaci i niezwykła dbałość o psychologiczne odwzorowanie motywów psychopatycznego zabójcy. Zdecydowanie polecam tę książkę nie tylko zdeklarowanym miłośnikom kryminałów.

Print Friendly, PDF & Email