Autorski przewodnik kulturalny

Ślad

Ślad Obálka knihy Ślad
Robert Kreft
Przemysław Żarski
kryminał
Czwarta Strona
2020
książka, epub, mobi
512

Po studniówce w 1993 roku zaginęła młoda dziewczyna. To wydarzenie pozostanie tajemnicą na długie lata. W 2017 roku zostają popełnione dwa morderstwa i także wtedy do rąk policji trafia kaseta z nagraniem wskazującym, że zaginiona niegdyś dziewczyna została zamordowana. Skomplikowane śledztwo prowadzi komisarz Robert Kreft.

„Ślad” rozpoczyna cykl, którego bohaterem jest komisarz Robert Kreft. Gdy przyjrzymy się współczesnym polskim kryminałom, zauważymy nowy typ bohatera. Komisarz Gross Roberta Małeckiego, Nadkomisarz Rędzia Marka Stelara, czy nawet Dawid Wolski Chmielarza to postaci z krwi i kości. Nie są superbohaterami. Czasem zdarza im się oberwać. Mają swoje problemy i słabości, które czasem utrudniają im pracę. Jednocześnie charakteryzuje ich determinacja i upór.

Akcja tej powieści zaczyna się w 1993 roku po studniówce w pewnym liceum. Młoda dziewczyna pokłóciła się ze swym chłopakiem. Ten obraził się i nie odwiózł jej do domu. Dziewczyna zniknęła. Wiele lat później przy okazji innej zbrodni w ręce policji wpada kaseta VHS z nagraniem, które wskazuje, że zniknięcie dziewczyny zakończyło się tragedią. Na filmie widać zabójstwo dziewczyny. Jednak jest to dopiero początek skomplikowanej intrygi. Czytelnik od samego początku dostaje okruchy informacji o postaciach dramatu.

„Ślad” jest jednak fabułą skonstruowaną tak przemyślnie, że prawie do końca nie wiemy, kto odegrał i jaką rolę w tej historii. Na dodatek wbrew przypuszczeniom świat nie jest czarno-biały. Robert Kreft, chcąc być skutecznym policjantem, zmuszony jest do zawierania kompromisów. A poza tym okazuje się, że po stronie prawa są nie tylko „ci dobrzy”. Śledząc losy postaci, od początku widzimy, jak skomplikowane są ludzkie losy. A także jak zwykły przypadek, drobny szczegół może zagmatwać kryminalną intrygę, a czasem odwrotnie – stać się śladem.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.67 avg. rating (85% score) - 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code