Kto czyta, nie błądzi.

Otwórz oczy

Otwórz oczy Obálka knihy Otwórz oczy
Katarzyna Berenika Miszczuk,
Netflix
2021
serial (6 odcinków)
Anna Jadowska, Adrian Panek
Maria Wawreniuk, Ignacy Liss, Marta Nieradkiewicz, Marcin Czarnik
Sylwester Banaszkiewicz, Marcin Kurek

Cierpiąca na amnezję nastolatka próbuje odzyskać swoje życie w klinice zaburzeń pamięci. Jednak zaczyna nabierać podejrzeń co do niekonwencjonalnych metod leczenia. Ośrodek "Druga szansa" staje się coraz bardziej podejrzanym miejscem.

„Otwórz oczy” to adaptacja powieści Katarzyny Bereniki Miszczuk pod tytułem Druga szansa. To kolejna produkcja Netflixa, która opiera się na polskiej literaturze współczesnej i to bardzo cieszy. Niestety w pierwszych odcinkach twórcy przedstawili fabułę zbyt szczegółowo i powoduje to pewne dłużyzny. Ale to jedyna łyżka dziegciu. Pod koniec akcja przyśpiesza i ostatnim odcinkom już nie ma czego zarzucić.

Julka budzi się w nieznanym sobie miejscu i z głos z tajemniczego pudełka mówi jej, co pamięta, a czego nie pamięta, kim jest i co robi w tym miejscu. Wkrótce potem rozmawia z prowadzącą ośrodek „Druga szansa” Zofią Morulską, która prowadzi terapię. Poznaje klika osób i wraz z nimi powoli dochodzi do wniosku, że ta rzekoma klinika leczenia amnezji jest miejscem dziwnym i podejrzanym. Nie do końca wiadomo, co dzieje się naprawdę, a co jest wytworem wyobraźni bohaterki.

„Otwórz oczy” do pewnego momentu jest dość wierną adaptacją książki. Jednak język filmowy ma swoje wymagania i akcja początkowo posuwa się zbyt wolno. Nieco brakuje atmosfery zagrożenia i niepewności. Ale z odcinka na odcinek jest lepiej. Końcówka jest już naprawdę dobra. Twórcy filmu zmieniają nieco fabułę i z nieokreśloności psychiki oraz świata pozazmysłowego idą w kierunku światów równoległych.

Z jednej strony podstawowy wątek zostaje rozwiązany, a z drugiej otwarty na dalszą i całkiem nową historię. Czy Netflix zdecyduje się na dalszy ciąg? Na razie nie wiadomo. Wszystko zależy zapewne od popularności pierwszych sześciu odcinków.

Print Friendly, PDF & Email