Autorski przewodnik kulturalny

Milczące dziecko

Milczące dziecko Obálka knihy Milczące dziecko
Sarah A. Denzil
kryminał
Filia
2018
książka, epub, mobi
400

Bohaterka powieści Emma Price straciła sześcioletniego syna, Aidena. Ciała nie odnaleziono, chłopiec najprawdopodobniej utonął w czasie powodzi. Emma po latach ponownie wyszła za mąż, oczekuje drugiego dziecka i wtedy wraca do niej Aiden. Chłopiec ma szesnaście lat i nic nie mówi, choć wydaje się, że rozumie. Okazuje się, że Aiden wcale nie wpadł do wody, ale został porwany. Przez kogo? Kto w ich małej społeczności mógł dopuścić się tak straszliwej zbrodni?

Milczące dziecko to powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się w małej miejscowości na angielskiej prowincji. Jest to dość klasyczny kryminał z wieloma zagadkami i zwrotami akcji, które mają utrudnić czytelnikowi samodzielną dedukcję, by rozstrzygnięcie intrygi nie nadeszło zbyt szybko. Bohaterka powieści przed laty straciła syna w powodzi. Sześcioletni chłopiec zaginął, a po znalezieniu jego czerwonej kurteczki i wielu dniach poszukiwań uznano, że utonął.

Narratorka i bohaterka powieści relacjonuje te wydarzenia w sposób żywy, ale świadczący, że nadeszły dla niej nowe czasy. Choć straciła syna i rozpadło się jej małżeństwo, to wreszcie po latach stanęła na nogi, wyszła ponownie za mąż i czeka na narodziny córeczki. W takim momencie okazuje się, że przeszłość znów wpływa na jej życie. Odnaleziono szesnastoletniego chłopca, którego po zbadaniu DNA uznano za zaginionego syna Emmy. Powraca więc Aidan, który nie mówi, choć chyba rozumie. Na ciele ma ślady świadczące o tym, że był maltretowany, że być może był przykuty gdzieś łańcuchem, a milczy z powodu ogromnej traumy.

Kto mógł to zrobić?

Życie Emmy nagle zaczyna się komplikować. Musi ponownie nawiązać kontakt z ojcem Aidana, zaczynają się też problemy w jej obecnym małżeństwie, a na dodatek już niedługo ma urodzić córeczkę. Chłopiec nic nie mówi, nie można z nim nawiązać kontaktu, jego zachowanie czasem wzbudza niepokój. Do tego pod domem pojawiają się dziennikarze wietrzący sensację. Narastają konflikty w rodzinie Emmy, a były mąż wraz ze swoimi rodzicami nie ułatwia sytuacji.

Intryga faktycznie okazuje się bardzo skomplikowana. Zgodnie z logiką sprawcą porwania i więzienia chłopca przez całe lata musi być ktoś miejscowy, kogo zna bohaterka. Ale autorka nie szczędzi nam dodatkowych komplikacji, które jednak czasem stają się nieco niewiarygodne. Jeśli przyjąć, że narratorką jest Emma patrząca ze swej tylko perspektywy, to chwilami wie ona za dużo. W paru innych sytuacjach sprawia wrażenie lekko nierozgarniętej i naiwnej na poziomie nastolatki, a to w końcu dorosła kobieta mająca trzydzieści parę lat. Trudno byłoby napisać więcej krytycznych zdań, nie zdradzając meandrów akcji, więc na tym poprzestańmy. Książka na pewno zainteresuje miłośników kryminałów.

Print Friendly, PDF & Email