Kto czyta, nie błądzi.

Długa noc

Długa noc Obálka knihy Długa noc
Jakub Mortka
Wojciech Chmielarz
kryminał
Marginesy
2022
książka, epub, mobi
376

"Długa noc" to kolejna powieść Wojciecha Chmielarza, której bohaterem jest kontrowersyjny policjant Jakub Mortka. Tym razem, oddelegowany do Europolu, policjant przyjeżdża do Polski, aby rozwiązać sprawę prywatną, a wydarzenia wplątują go w pościg za mordercą.

„Długa noc” to powieść, której akcja zamyka się w ciągu jednej, długiej, jesiennej nocy. Komisarz Mortka został oddelegowany do Europolu, a przyjeżdża do Polski by wziąć udział w przesłuchaniu świadka morderstwa. Świadka, który zdecydowanie coś ukrywa. Jednak nagłe zdarzenie zmienia priorytety na komendzie, a Mortka mimowolnie zostaje wplątany w całkiem inne śledztwo.

Okazuje się, że w Warszawie uaktywnia się morderca prostytutek. Jedna z ofiar, nielegalnie przebywająca w Polsce Syryjka, ucieka mordercy. Mortka przez przypadek zostaje tłumaczem, a potem następuje naprawdę długa noc. Mortka wbrew swej woli, przerywa przesłuchanie świadka i wraz z policjantami z warszawskiej komendy angażuje się w nową sprawę. Jako doświadczony policjant rozumie, że zaczynają wyścig z czasem. Szybko okazuje się, że ten sam morderca atakował już wcześniej. Wszystko też wskazuje na to, że tej nocy ponownie wyruszył na polowanie. Po kilku godzinach znajdują kolejną ofiarę.

Ten wyścig z czasem jest niezwykle emocjonujący, ale z retrospekcji dowiadujemy się więcej o powodach przyjazdu Jakuba Mortki do Polski. W tle jest niezwykle dramatyczna historia, w którą wplątany jest syn komisarza. Wojciech Chmielarz skutecznie buduje napięcie używając środków stylistycznych, które wielu czytelnikom mogą się skojarzyć z chandlerowskim kryminałem noir. Można wręcz powiedzieć, że ta opowieść jest prawie gotowym materiałem na klimatyczną i ponurą opowieść filmową.

Pisarz umieścił akcję „tu i teraz”. Okoliczności zewnętrzne nie są sztucznymi kartonowymi dekoracjami. Nie uciekniemy od nich w życiu codziennym, nie uciekniemy także w powieściach. Autor nie boi się trudnych problemów współczesności i potrafi o nich opowiedzieć w mądry, i prawdziwy sposób.

Print Friendly, PDF & Email