Kto czyta, nie błądzi.

Wednesday

Wednesday Obálka knihy Wednesday
komedia grozy
Netflix
2022
serial (8 odcinków)
Tim Burton, James Marshall, Gandja Monteiro
Jenna Ortega, Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Hunter Doohan, Jamie McShane, Gwendoline Christie
Tim Burton, Alfred Gough, Miles Millar i inni

Wednesday zostaje wyrzucona z kolejnych ośmiu szkół. Trafia więc do Akademii Nevermore. A tu okazuje się, że w związku z tą nietypową szkołą dla dzieci, które w zewnętrznym świecie zwane są "dziwolągami", jest więcej pytań niż odpowiedzi. Gdy trup ściele się gęsto, Wednesday Addams z własciwym sobie wdziękiem postanawia odkryć wszystkie tajemnice.

Wednesday, po krótkim i średnio przyjemnym tournee edukacyjnym w szkołach dla tak zwanych normalnych dzieci, zaczyna naukę w Akademii Nevermore. No cóż, rodzinę Addamsów zapewne znacie, więc chyba nikogo to nie dziwi. Bohaterka ma uczulenie na kolory i jak sama sarkastycznie mówi, dostaje pokrzywki i mięso odpada jej od kości. Nic więc dziwnego, że jednym z muzycznych motywów serialu staje się start przebój Rolling Stones „Paint it, Black”.

Widzowie, którzy oglądali serial „Westworld”, na ten motyw reagują niczym przysłowiowy pies Pawłowa. Tymczasem Tim Burton mówi do nich: myślicie, że nic dziwniejszego wam nie pokażę? No to potrzymajcie mi piwo. Odziana na czarno, piekielnie inteligentna Wednesday Addams, której psychika niewątpliwie zetknęła się z całym zespołem Aspergera, musi sobie zacząć radzić w bardzo nietypowej szkole.

Miasteczko Jericho, obok którego znajduje się Akademia Nevermore, ma do szkoły ambiwalentny stosunek. Z jednej strony ludzie serdecznie nienawidzą „dziwolągów”, jak to zwykle ludzie mają w zwyczaju. Z drugiej jednak strony, bez sowitych sum wpłacanych przez Akademię do budżetu miasta, ta zapyziała perła środkowego zachodu USA pewnie by nie przetrwała nawet paru lat. To każe stawać władzom miasta w szerokim rozkroku, nawet wtedy, gdy zaczynają padać trupy.

No i wówczas okazuje się, że jedyną osobą, której naprawdę zależy na rozwiązaniu potwornej zagadki kryminalnej jest oczywiście Wednesday Addams. Tak bywa, że nie każdy, kto ubiera się na biało jest dobry i nie każdy odziany na czarno jest zły. Nie wierzycie? To oglądajcie. Niniejszym dołączam do milionów innych widzów i tę opowieść rekomenduję całym swym czarnym sercem.

Print Friendly, PDF & Email